Raport: Internet w 2014

 

banner_podsumowanie_kmdm_internet4

Sukces rekolekcji o. Adama Szustaka czy ks. Jakuba Bartczaka to tylko dwa wydarzenia ujęte w raporcie podsumowującym obecność katolików w internecie na przestrzeni 2014 roku.W tekście nie zabrakło informacji o reaktywacji KMDM.pl. Zapraszamy do lektury.

 

“Plaster miodu” – rekolekcje o. Adama Szustaka

Ponad 72 tys. subskrybentów, ilość odsłon każdego odcinka idąca w tysiące i cykl w założeniach trwający niecały miesiąc. A do tego samo Słowo – bez video czy super grafiki – tak w skrócie można podsumować rekolekcje Adwentowe o. Adama Szustaka, dominikanina.

Wydaje się, że nie było dotychczas takiej liczby aktywnych uczestników rekolekcji on-line. A przecież to nie pierwsze tego typu rekolekcje. Recepta wydaje się prosta – charyzmatyczny albo przynajmniej ciekawy mówca oraz ważny dla młodych ludzi temat, mogą przyciągnąć użytkowników. Oczywiście równie ważne Słowo Boże, bez którego całe tego typu przedsięwzięcie nie ma sensu.

Można się zastanowić na koniec – czy nie jest tak przypadkiem, że w tego typu produkcji (filmy, bądź nagrania audio z długimi konferencjami) chrześcijanie są liderem? W “świeckim” Internecie dominują przecież albo teledyski, albo krótkie filmy, zabawne scenki, ewentualnie klasyczne filmy fabularne… Sukces tych rekolekcji świadczy o tym, że katolicy coraz lepiej czują się w środowisku nowych mediów. I dla mnie to jest wydarzenie roku wśród mediów katolickich.

Sukces ks. Jakuba Bartczaka na YouTube

Sukces zdobywcy pierwszego miejsca na Przebój Roku. Ks. Jakub Bartczak, to ksiądz – raper, którego teledyski cieszą się olbrzymią popularnością, niektóre z nich, jak “Wolność”, czy “Pismo Święte” mające około 1 mln odsłon. Ksiądz był też gościem programu w Eska.tv. Fenomen mało opisany, dlatego o nim wspominam i daję jako kolejny dowód, że katolicy coraz lepiej czują się pośród nowych technologii.

Mega Panel – Deon i Opoka na czele

Jezuicki Deon.pl – 498 011 w maju ur., Opoka.org.pl – 496 936 real users oraz Adonai.pl – 264 078 real users – tak wyglądał Mega Panel w połowie ubiegłego roku. Z badania wynikało, że strony religijne mają ponad 2 mln użytkowników. To nie mało, zważywszy, że na dziś ilość Internautów w Polsce określa się na ok. 16-17 mln użytkowników.

Z kolei październikowe badanie Mega Panel, dotyczące co prawda serwisów prawicowych, wymienia kilka religijnych. I tak Fronda.pl ma 397 480 real users, gosc.pl – 274 593 r.u., radiomaryja.pl – 135 607 r.u., a naszdziennik.pl – 131 408 r.u.

“Nasz Dziennik” płatny w sieci

Jako ostatnia gazeta codzienna, także “Nasz Dziennik” od niedawna wymaga płatności za dostęp do treści w sieci. Wydarzenie warte odnotowania, jako wpisujące się w trend ogólny na rynku. Na razie trudno przewidzieć jakie to będzie miało przełożenie na zasięg portalu naszdziennik.pl w ramach Mega Panelu.

Międzynarodowa Platforma Ewangelizacyjna w Polsce

Kolejna rzecz warta odnotowania: MIĘDZYNARODOWA PLATFORMA CYFROWA DLA NOWEJ EWANGELIZACJI – PODZIEL SIĘ WIARĄ rozpoczyna działalność w Polsce. Jej podstawowym założeniem i celem jest stworzenie niezawodnego narzędzia do koordynacji działań ewangelizatorów zarówno na poziomie międzykontynentalnym, kontynentalnym, poszczególnych krajów jak i diecezji, wspólnot, liderów realizujących zadania Nowej Ewangelizacji.

Na razie Platforma w Polsce jest w powijakach, zobaczymy czy i jak się rozwinie. Do Światowych Dni Młodzieży jest trochę czasu, ale to właśnie wtedy poznamy jej prawdziwą wartość oraz możliwości.

Re-launch KMDM

Na koniec krótko o sobie. Od dłuższego czasu było widać “wypalenie” wśród starej redakcji KMDM. Stąd coraz słabsza kondycja serwisu. W pewnym momencie wydawało się, że KMDM osiągnął już wszystko i jego działalność wygaśnie. Na szczęście znaleźli się niepoprawni optymiści z Chrześcijańskiego Grania, którzy chcą nadal prowadzić serwis.

Oczywiście specjaliści od nowych mediów powiedzieliby, że przejęcie to ma marginalne znaczenie dla polskiego Internetu, przy czym wpisuje się w nurt przejęć i konsolidacji, dzięki czemu zwiększy się zasięg horyzontalny Grupy ChrzescijanskieGranie.pl. I pewnie mieliby rację 😉

Nowej Redakcji życzę odbudowy pozycji KMDM.pl, aby serwis nadal służył jednoczeniu się środowiska Mediów Katolickich oraz był rzetelną platformą informacyjną nie tylko dla środowiska.

tekst: KB

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *