Orszak Trzech Króli: milion ludzi kolędowało 6 stycznia!

orszaki 2015

 

Około miliona ludzi w ponad 330 miastach i miejscowościach w całej Polsce i kilkadziesiąt tysięcy zagranicą, wzięło udział w tegorocznym Orszaku Trzech Króli. Otwarte i radosne świętowanie Objawienia Pańskiego spotyka się w całym kraju z bardzo dobrym przyjęciem. Wyzwala i pobudza aktywność religijną, wspólnotową i kulturalną. – podaje Biuro Prasowe Orszaków Trzech Króli.

Z informacji jakie Fundacja Orszak Trzech Króli zebrała od organizatorów poszczególnych Orszaków wynika, że tradycyjnie najliczniej w Orszaku uczestniczyli mieszkańcy stolicy. W Warszawie był to nie tylko 7. Orszak, ale też zorganizowano ich dwa – jeden na Placu Zamkowym, a drugi na Targówku. W sumie w obu uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób plus około 20 kolejnych tysięcy w okolicznych miejscowościach, jak Łomianki, Baniocha, Ożarów Mazowiecki, Szymanów, Pruszków, Mińsk Mazowiecki, Nadarzyn i Góra Kalwaria.

Wśród dużych miast warto wskazać na frekwencyjne sukcesy Orszaków we Wrocławiu (25 tys. uczestników), Rzeszowie (20 tys. uczestników); Poznaniu (15 tys. uczestników), Gdańsku (8 tys. uczestników), Bydgoszczy (10 tys. uczestników); Białymstoku (17 tys. uczestników), Lublinie (7 tys. uczestników), Szczecinie (6 tys. uczestników).

W mniejszych miastach fenomenem jest frekwencja w 30 tysięcznym Jarosławiu k. Przemyśla, gdzie w Orszaku uczestniczyło ponad 25 tysięcy mieszkańców miasta i okolicznych gmin. W Borku Starym k. Rzeszowa w Orszaku poszło ponad 1,5 tysiąca ludzi, choć sama wieś liczy tylko 1600 mieszkańców.

Orszaki są formą wspólnego, radosnego przeżywania tego najstarszego chrześcijańskiego święta – podkreśla Maciej Marchewicz, prezes Fundacji Orszak Trzech Króli – Tak liczny, dobrowolny udział w nich ponad miliona ludzi jest dla nas najlepszą nagrodą za wiele miesięcy przygotowań.

Orszaki nawiązują do tradycji wspólnego, publicznego kolędowania i wystawiania jasełek opowiadających historię narodzin Jezusa Chrystusa i hołdu oddanego mu w stajence betlejemskiej przez pasterzy i Trzech Króli – mędrców.

Foto: Mateusz Stolarski / chg.pl
Za: orszak.org

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *