TV Republika pozywa Jurka Owsiaka

Owsiak kontra TV RepublikaPodczas czwartkowej konferencji prasowej Jerzy Owsiak swoimi wypowiedziami i działaniami zniesławił TV Republika i jej pracowników – tak twierdzi szefostwo stacji i zapowiada pozew sądowy. A nas martwi najbardziej zachowanie pozostałych dziennikarzy, którzy nie zareagowali na całe zajście.

 

W czwartek (8 stycznia 2015 roku) jeden z dziennikarzy obecnych na konferencji – Michał Rachoń, dziennikarz Telewizji Republika, został wypchnięty przez ochroniarzy po tym, jak zapytał o działalność jednej ze spółek powiązanych z szefem fundacji Jerzym Owsiakiem.

”Telewizja Republika wystąpi do prokuratury o ustalenie tożsamości sprawców użycia przemocy względem dziennikarza wykonującego na zlecenie redakcji swoje obowiązki, a także o pociągnięcie do odpowiedzialności karnej Jerzego Owsiaka oraz innych osób, które w sposób bezprawny uniemożliwiły naszym dziennikarzom relacjonowanie konferencji prasowej Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy – co wypełnia znamiona przestępstwa opisanego w art. 43 prawa prasowego, który stanowi, iż Kto używa przemocy lub groźby bezprawnej w celu zmuszenia dziennikarza do opublikowania lub zaniechania opublikowania materiału prasowego albo do podjęcia lub zaniechania interwencji prasowej podlega karze pozbawienia wolności do lat 3” – czytamy w oświadczeniu.

Wydaje się, że działanie Jerzego Owsiaka ewidentnie naruszyło zasady wolności słowa. W końcu po to jest (z założenia) konferencja prasowa, bo dziennikarze mogli zadać swoje pytania. Nawet jeśli nie są one wygodne dla organizatora.

Wydarzenie to odbiło się  szerokim echem w mediach. Dziennikarze od lewej do prawej strony w zasadzie zgadzali się co do jednego – Owsiak nie powinien był tego robić. Jednym z ciekawych głosów był też głos Wojciecha Czuchnowskiego w GW:

Nie mogę natomiast zrozumieć obecnych na sali dziennikarzy. Nie zareagowali na ewidentną krzywdę, która działa się ich koledze. Powinni zaprotestować lub wyjść z konferencji.

Sprawę podkreśla też Agnieszka Romaszewska w rozmowie ze Stanisławiem Żarynem w portalu wpolityce.pl, która poparła tezę Czuchnowskiego, że większym problemem niż wyproszenie Rachonia, jest reakcja pozostałych dziennikarzy na ten fakt.

 

za: press.pl / wyborcza.pl / wpolityce.pl

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *