„Śladami Jana Pawła II” – kanał internetowy TVP (2-3 kwietnia 2015)

TVP ŚLADAMI

Od szóstej rano w czwartek, 2 kwietnia, do północy z piątku na sobotę znów będzie dostępny specjalny kanał internetowy poświęcony polskiemu Papieżowi w 10. rocznicę śmierci. A w nim: najważniejsze momenty pontyfikatu Jana Pawła II, relacje z licznych pielgrzymek i podróży apostolskich do Polski. Kanał będzie dostępny na stronie www.regionalna.tvp.pl , na platformie hybrydowej TVP oraz za pomocą aplikacji TVP Stream.

Emisja: od 2 kwietnia (godz. 6:00) do 3 kwietnia (godz. 00:00)

Dzięki bogatym archiwom Telewizji Polskiej będzie w nim można oglądać najważniejsze chwile wizyt Jana Pawła II w kraju i inne istotne wydarzenia z Jego życia, począwszy od 12 października 1978 r. czyli decyzji kardynałów o wyborze Karola Wojtyły na Stolicę Piotrową po kres Jego pontyfikatu – 2 kwietnia 2005 r.:

• Wybór Karola Wojtyły na Papieża;
• I Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (1979 r.) Homilia wygłoszona przez Jana Pawła II w czasie Mszy świętej na Jasnej Górze, dla pielgrzymów z Dolnego Śląska i Śląska Opolskiego;
• II Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (1983 r.);
• III Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski.(1987 r.) Msza celebrowana przez Jana Pawła II w Tarnowie, podczas której Ojciec Święty beatyfikował błogosławioną Karolinę Kózkę. Spotkanie Papieża z młodzieżą na Westerplatte;
• IV Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (1991 r.) Częstochowa – Apel Jasnogórski;
• V Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (1995 r.) Gniezno – nawiedzenie przez Jana Pawła II relikwii św. Wojciecha. Wrocław – Kongres Eucharystyczny, Wielka Modlitwa Ekumenicznej w Hali Ludowej;
• VI Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (1997 r.) Częstochowa – wizyta Jana Pawła II na Jasnej Górze;
• VII Pielgrzymka Jana Pawła II do Polski (1999 r.) Uroczysta Msza święta w Sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej.

Dzięki „Śladami Jana Pawła II” będzie też można obejrzeć:

„Santo Subito” cz. I – „Niewyjaśnione uzdrowienie” – dokument o historii uzdrowienia francuskiej zakonnicy – siostry Marie Simon-Pierre, które stało się centralnym elementem procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II. Siostra Marie Simon-Pierre została uzdrowiona niespełna dwa miesiące po śmierci Jana Pawła II, w nocy z 2 na 3 czerwca 2005 r. Po kilku latach skrupulatnych badań, komisja do spraw beatyfikacji formułuje dekret, który uznaje, że uzdrowienie miało cudowny charakter i że dokonało się dzięki wstawiennictwu zmarłego Papieża; cz. II – „Nasz Błogosławiony” – 1 maja 2011 r., w dniu beatyfikacji Jana Pawła II, do Rzymu zjechały tysiące pielgrzymów. Setki tysięcy osób z Europy i najdalszych zakątków globu. Ludzie wierzący i niewierzący, przywódcy państw, przedstawiciele hierarchii kościelnej. Film podejmuje ten wątek podróży pielgrzymów, przeplatając ze sobą sytuacje z teraźniejszości i materiały archiwalne. W uroczystościach beatyfikacyjnych uczestniczyła również siostra Marie Simon-Pierre oraz członkowie kongregacji do spraw beatyfikacji; cz. IV – „Nasz Święty” – postulator ks. Stanisław Oder tłumaczy przebieg procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. O życiu i śmierci Papieża opowiadają jego przyjaciele i współpracownicy: Stanisław Dziwisz, Mieczysław Mokrzycki, Emery Kabongo, Rene Samuel Sirat.

„Metr od Świętości” cz. I – Film oparty na wspomnieniach Arturo Mari, słynnego fotografa Jana Pawła II. Mari odsłania prywatne życia papieża Polaka i wraca wspomnieniami do bolesnych chwil u boku Papieża, wizyty w obozie koncentracyjnym.

„Nasz Profesor Papieżem” – Transparent z tym hasłem przez kilka tygodni października 1978 r. wisiał na frontonie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, nietknięty przez SB. Przypominamy pierwszy film dokumentalny pokazujący znaczenie naukowego dorobku, który Karol Wojtyła wypracował w ciągu niespełna 25 lat, a który stał się intelektualnym fundamentem jego papiestwa. Film opowiada o niezwykłych więzach Karola Wojtyły z Lublinem. Przybliża jego pracę na Wydziale Filozoficznym KUL w Katedrze Etyki.

„Nieznane życie Jana Pawła II”– bohaterowie filmu opowiadają o nieznanych wydarzeniach pontyfikatu. W filmie wypowiadają się osoby, które bardzo dobrze znały Papieża: osobisty lekarz, opiekun apartamentów Jana Pawła II i wielu innych.

„Połączył nas Papież” – wyjątkowy film o tym, w jaki sposób Jan Paweł II wpłynął na ludzi Telewizji Polskiej, dziennikarzy, operatorów, realizatorów. Wspominają: Grażyna Torbicka, Iwona Schymalla, Anna Hałas-Michalska, Jacek Moskwa, ks. Krzysztof Ołdakowski SJ i inni.

„Jan Paweł II też kochał tęczę” – dokument o niezwykłych kobietach:40-letniej matce i 13-letniej córce od lat cierpiącej na nieuleczalna chorobę. Ola usłyszała diagnozę w dniach, gdy umierał Papież. Marzeniem dziecka było pojechanie na grób Jana Pawła II. Podróż do Watykanu zaowocowała terapią eksperymentalną stosowaną tylko w klinice w Rzymie, na którą Ola zastała zakwalifikowana.

„Powrót” – reportaż z VII pielgrzymki Jana Pawła II do Polski.
• Spotkanie Ojca Świętego z mieszkańcami Wadowic ; 16 VI 1999 r.
„Papieskie Okno. Franciszkańska 3” – podczas jednej z pielgrzymek do Polski Jan Paweł II powiedział: „W Rzymie mówią, że najlepsze jest to, co Papież mówi poza tekstem”. I takie były też wielokrotne spotkania z wiernymi pod oknem Kurii Metropolitalnej w Krakowie na ul. Franciszkańskiej 3.

„Był wśród nas” – cykl dokumentalny poświęcony pielgrzymkom Jana Pawła II do Polski. W tej części ostatnia wizyta Papieża, która odbyła się w sierpniu 2002 r., a której motto brzmiało: „Bóg bogaty w miłosierdzie”.

„Papież cierpienia” – przez kilka lat, a zwłaszcza w ostatnich dniach 2005 r., byliśmy świadkami dramatycznego zmagania Jana Pawła II z cierpieniem. Nie przestawał być dla ludzi i świata znakiem od Boga i był pierwszym Papieżem w historii, który pokazał własnym przykładem ogrom ludzkiego cierpienia i zmagania z ciężką chorobą.

„Cud na Kostaryce” – film przedstawiający historię Floribeth Mory Diaz z Kostaryki, której uzdrowienie ze zdiagnozowanego tętniaka mózgu zostało uznane przez Kościół rzymskokatolicki za cud przypisywany wstawiennictwu Jana Pawła II.

„Tajemnica Jana Pawła II” – film dokumentalny. Ojca Świętego wspomina papieski ceremoniarz ks. prałat Konrad Krajewski. Opowiada o zdarzeniach związanych z Papieżem, przy których nie było telewizyjnych kamer. Ten jeden z najbliższych współpracowników Papieża Polaka, odsłania kulisy świętości Jana Pawła II. Wspomina sytuacje, których świadkami było zaledwie kilka osób m. in. mówi o zachowaniu Papieża w zakrystii. Opowiada o tym, czym denerwował się Jan Paweł II, a także o zabawnych sytuacjach w czasie pontyfikatu.

„Zjednoczeni w modlitwie” – program dotyczący czuwania modlitewnego po śmierci Jana Pawła II.

Centrum Informacji TVP

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *