Rusza Salon Literacki. Spotkanie o Chestertonie i rozmowa z prof. Roszkowskim

 

Już 8 lutego o g.17.30 rusza Salon Literacki w Docelowie. Marcin Witan jako pierwszego gościa zaprosił prof. Wojciecha Roszkowskiego, ekonomistę, historyka, autora unikalnego dzieła ‘Świat Jezusa’, jakiego 1 tom ukazał się w grudniu w Wydawnictwo Biały Kruk. Profesor opowie o swojej fascynacji starożytnością, świadectwach na temat historyczności Jezusa i Jego Zmartwychwstania i motywach napisania książki, którą tworzył 50 lat. Spotkanie poprowadzi red. Marcin J. Witan, Redaktor Naczelny Redakcji Religijnej Polskiego Radia. Dołącz do fb

Poprowadzi on także – pierwszy z cyklu – mini wieczór z klasyką literatury chrześcijańskiej, poprzedzający spotkanie z prof. Roszkowskim. Poświęcone ono będzie ‘Człowiekowi, który był czwartkiem’ G.K. Chestertona.

Świat Jezusa

Autor, wybitny historyk i znakomity pisarz, prof. Wojciech Roszkowski, pracował nad nim prawie pół wieku. Oparł się na idei zawartej w Liście św. Pawła do Galatów o nadejściu „pełni czasu”, co oznacza, że wielowiekowe oczekiwanie na Mesjasza skończyło się wraz z nadejściem Chrystusa. Wraz z Nim rozpoczął się nowy etap historii i dzieje ludzkości nie są takie same, jak wcześniej. Świat uległ wielkiej zmianie, zaczęły dominować wartości nazwane później chrześcijańskimi, z których wyrosła nasza kultura. W jakich zatem okolicznościach Jezus przyszedł na świat? Wiemy, że go zmienił, ale czy wiemy co zmienił? Po przeczytaniu tej książki będzie to dla nas jasne.

Autor stworzył niespotykaną panoramę starożytnego świata w latach, które związane są bezpośrednio z ziemskim życiem Jezusa. Rok po roku wędrujemy od dalekich Chin po Irlandię i Germanię – ówczesne krańce cywilizacji – z naciskiem oczywiście na Imperium Rzymskie. Główną uwagę autor przywiązuje do wydarzeń w Palestynie i do zdarzeń z życia Jezusa Chrystusa. Choć książka napisana jest pięknym, literackim językiem, autor opiera się tylko na historycznych faktach; wśród wielu źródeł i monografii na czoło wybija się przekaz ewangeliczny. „Świat Chrystusa” składa się z trzech wielkich tomów; dwa następne ukażą się do Wielkanocy 2017 r. Wielkim ubogaceniem książki jest 110 ilustracji.

 

za: fb

 


Zmieniaj z nami muzykę chrześcijańską w Polsce!!!
Wspieraj FUNDACJĘ „CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE”:

Nr konta: 46 1050 1012 1000 0090 3065 9909 (tytułem: darowizna na cele statutowe)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *