Płock: KRDP z nowego komina

Nadal z komina elektrociepłowni na terenie Orlenu, ale już nie starego, 220-metrowego, a nowego – 160-metrowego – nadaje Katolickie Radio Diecezji Płockiej. Emisja, tak jak wcześniej, prowadzona jest na częstotliwości 104,3 MHz. Nowy system antenowy zainstalowany został w polaryzacji pionowej. Obie konstrukcje dzieli od siebie odległość niecałych stu metrów. Do przeprowadzki doszło w czwartek 14 czerwca br. po godzinie 16:00.

Można przypuszczać, że przyspieszyła ją awaria, do której doszło przed tygodniem. Wówczas robotnicy rozbierający stary komin przecieli nie ten kabel i radio zamilkło na około 12 godzin. Po trzech godzinach uruchomiona została rezerwa, jednak nie zapewniała ona dobrego odbioru nawet w samym Płocku.

Emisja najpierw Katolickiego Radia Płock, a następnie Katolickiego Radia Diecezji Płockiej z najwyższego komina Orlenu prowadzona była od końca lat dziewięćdziesiątych XX wieku. O konieczności jego opuszczenia mówiło się już od trzech lat, kiedy obok stanął nowy, niższy komin. Pierwszą próbą było przeniesienie emisji do Maszewa Dużego. Nadawany w dniach od 28 do 30 kwietnia 2015 roku z wieży tamtejszego kościoła sygnał nie spełnił jednak oczekiwań nadawcy. Wcześniejsze przeniesienie na nowy komin uniemożliwiało natomiast osiedlenie się na nim będącego pod ścisłą ochroną raroga.

Źródło: Krzysztof Sagan, www.radiopolska.pl

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *