Orszaki 2017: transmisja w TVP i zaproszenie papieża Franciszka.

 

515 miejscowości znajduje się na mapie Orszaku Trzech Króli 2017!  Tym razem Orszak odbędzie się pod hasłem Pokój i Dobro. Wydarzenie będzie transmitowała TVP. Na Orszaki swoje specjalne słowo skierował papież Franciszek.

 

Polecamy: Kolędowanie 2017 – co, gdzie, kiedy?

„Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. Bracia i siostry, pojutrze będziemy obchodzili Uroczystość Objawienia Pańskiego. Ulicami wielu waszych miast i miejscowości przejdą uroczyste korowody Orszaku Trzech Króli. Uczestnicząc w nich i kierując do spotkanych ludzi pozdrowienie świętego Franciszka: „Pokój i dobro”, przypominajcie wszystkim, że Jezus narodzony w Betlejem jest obecny w świecie, jest blisko nas, przynosi nam zbawienie, pragnie zamieszkać w sercu każdego człowieka. Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus.” – zaprasza papież Franciszek.

 

Tegoroczny Orszak rozpocznie się od przypomnienia dramatu mieszkańców Aleppo  i wezwania do pomocy potrzebującym. Na początku warszawskiego Orszaku uczestnicy odśpiewają kolędę „Jezus Malusieńki”, której zmieniony tekst nawiązuje do sytuacji uchodźców z ogarniętej wojną Syrii. Kolęda, którą na Placu Zamkowym wykona Violetta Brzezińska, towarzyszy akcji „Rodzina Rodzinie” organizowanej przez Caritas Polska.

 

Wydarzenie będzie transmitowane przez TVP1 już o 11:55. Trans­mi­sja or­sza­ku Trzech Kró­li, któ­ry przej­dzie uli­ca­mi War­sza­wy w świę­to Ob­ja­wie­nia Pań­skie­go.

 

Orszak w Warszawie

Największy Orszak przejdzie ulicami Warszawy. Jasełka rozpoczną się 6 stycznia 2017 roku, w samo południe, modlitwą Anioł Pański na Placu Zamkowym, a następnie barwny orszak przejdzie na Plac Piłsudskiego. Tam Mędrcy, a wraz z nimi mieszkańcy stolicy, oddadzą pokłon Dzieciątku Jezus. W pobliżu Stajenki dzieci będą mogły zobaczyć różnorodne zwierzęta: wielbłądy, lamy, alpaki, osła, owce, kozy, a także koguty, króliki, koty i gołębie.

 

W ubiegłych latach warszawski Orszak gromadził dziesiątki tysięcy osób, które wędrowały za Gwiazdą śpiewając kolędy. W ten sposób kultywowana jest polska tradycja wspólnego śpiewania kolęd. W Orszaku nie ma obserwatorów, ale każdy uczestnik staje się aktorem. Pomagają w tym charakterystyczne rekwizyty Orszaku – królewskie korony. Organizatorzy przygotują w tym roku 700 000 koron i 350 000 śpiewników!

 

Inicjatywa zorganizowania ulicznych jasełek powstała w szkole „Żagle” prowadzonej przez Stowarzyszenie „Sternik”. Dziś trudno uwierzyć, że impreza zakrojona na tak szeroką skalę – angażująca dziesiątki tysięcy osób idących w wielobarwnych orszakach – narodziła się z małego, szkolnego przedstawienia.

 

Przekaz i forma Orszaku Trzech Króli stały się na niezwykle atrakcyjne nie tylko w Polsce (w ostatnich trzech latach, co roku na mapie orszakowych miejscowości przybywa blisko 100 nowych punktów), ale również na świecie. Orszaki odbywają się już na czterech kontynentach! Poza Europą (Włochy, Anglia, Niemcy, Rumunia, Ukraina, Łotwa) również w Ameryce Północnej (Chicago, Nowy Jork), Ameryce Południowej (Ekwador) i Afryce (Rwanda).

 

Zobacz: JÓZEF I MARYJA – PREMIERA FILMU 6 STYCZNIA 2017

 

Zmieniaj z nami muzykę chrześcijańską w Polsce!!!
Wspieraj FUNDACJĘ „CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE”:

Nr konta: 46 1050 1012 1000 0090 3065 9909 (tytułem: darowizna na cele statutowe)

Zapraszam do DOCELOWA🙂
Warszawa, ul.Marszałkowska 34/50, Warszawa (5 min. od Metro Politechnika)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *