Dariusz Pogorzelski prowadzący program "Polski punkt widzenia" fot. TV TRWAM

Krajowa Rada pozytywnie o prowadzących TV Trwam

Dariusz Pogorzelski prowadzący program "Polski punkt widzenia" fot. TV TRWAM
Dariusz Pogorzelski prowadzący program „Polski punkt widzenia” fot. TV TRWAM

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przeanalizowała telewizyjne programy publicystyczne i informacyjne w okresie wyborów samorządowych. Oceniła zachowanie prowadzących rozmowy z zaproszonymi gośćmi, w tym także tych z Telewizji Trwam.

W serwisie internetowy Radiomaryja.pl czytamy:

W dokumencie wskazano że, programy Polski Punkt Widzenia oraz Rozmowy niedokończone wypadły w okresie jesiennych wyborów najlepiej pod względem skoncentrowania na szczegółowych problemach samorządów. Styl prezentowany w audycjach TV Trwam  nastawiony jest na zdobywanie informacji i pozytywną interakcję z gośćmi. Z kolei Informacje Dnia były 14 listopada jedynym serwisem, który przygotował dla swoich widzów poradnik dotyczący organizacji wyborów, kart do głosowania oraz wybieranych w tych wyborach ciał samorządowych.

Oprócz tego KRRiTV opisała też prowadzących dwa programy publicystyczne TV Trwam „Polski punk widzenia” i ” Rozmowy niedokończone”. Prowadzący zostali opisani jako przyjaźnie podchodzących do gości, jednak równocześnie nie zadający im trudnych i kłopotliwych pytań.
Oto fragment raportu KRRiTV o prowadzących programy publicystyczne w TV Trwam, a cały raport do pobrania TUTAJ

Rozmowy niedokończone

Rozmowy niedokończone, fot. TV Trwam
Rozmowy niedokończone, fot. TV Trwam

Pora emisji oraz liczba odcinków w próbie:

Godzina 18:15, próbka objęła 6 wydań audycji.

Prowadzący:

  1. o. Janusz Dyrek – 1 wydanie
  2. o. Marcin Krupa – 1 wydanie
  3. o. Dariusz Drążek – 2 wydania
  4. o. Jacek Aniszewski – 1 wydanie
  5. o. Piotr Dettlaff – 1 wydanie

Styl interakcji z gościem:

  1. o. Janusz Dyrek – prowadzący jest życzliwy wobec gościa, zabiega o to, by się w pełni wypowiedział.
  2. o. Marcin Krupa – prowadzący jest życzliwie nastawiony do gościa, zwraca się do niego bardzo kulturalnie. Parafrazuje jego słowa, wyrażając tym samym aprobatę. Nie przerywa mu, daje się w pełni wypowiedzieć. Zadaje pytania wygodne, a na koniec audycji pozwala gościowi zareklamować swoją osobę jako kandydata w najbliższych wyborach.
  3. o. Dariusz Drążek – dziennikarz odnosi się do gości z szacunkiem. Rzadko przerywa wypowiedzi, praktycznie zawsze daje się w pełni wypowiedzieć swojemu rozmówcy, zadaje dość wygodne dla gościa, niekonfrontacyjne pytania.
  4. o. Jacek Aniszewski – prowadzący często zadaje pytania parafrazujące w celu wyrażenia aprobaty wobec słów gościa. Rozmowa prowadzona jest w bardzo przyjaznym i życzliwym tonie. Przerywając, podpowiada użycie odpowiednich słów, ponownie udowadniając, że popiera słowa wyrażane przez gościa. Słownie potakuje w celu zachęcenia do dalszego mówienia. Prowadzący dodatkowo zadaje pytania bardzo wygodne, nie stara się sprowokować gościa, a wręcz przeciwnie – chce ułatwić mu wypowiedź.
  5. o. Piotr Dettlaff – postawa dziennikarza wobec gości jest neutralna, uprzejma – życzliwy szacunek. Dziennikarz często nie podaje nazwy partii, z której wywodzi się gość

 

Polski punkt widzenia

Polski punkt widzenia, fot. TV Trwam
Polski punkt widzenia, fot. TV Trwam

Pora emisji oraz liczba odcinków w próbie:

Godzina 21:40, próbka objęła 5 wydań audycji.

Prowadzący:

Dariusz Pogorzelski – 4 wydania

Robert Knap – 1 wydanie

Styl interakcji z gościem:

  1. Dariusz Pogorzelski –dziennikarz utrzymuje rozmowę w życzliwym i przyjaznym, a momentami nawet żartobliwym tonie, zwraca się kulturalnie do gości. Odnosi się do gości z szacunkiem, zadaje raczej wygodne pytania, nie prowokuje ani nie atakuje. Życzliwie wyraża aprobatę dla słów gości.
  2. Robert Knap – dziennikarz odnosi się do gościa z szacunkiem. Nie konfrontuje jego wypowiedzi, ma stosunek afirmujący, zadaje raczej neutralne i merytorycznie związane z tematem audycji pytania.

 

za: Radiomaryja.pl, KRRiTV

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *