„JEDEN – WIELE” – niezwykła płyta Karoliny Cichej i Elżbiety Rojek już w listopadzie!

KAROLINA CICHA – JEDEN WIELE
Karolina Cicha i Elżbieta Rojek kolejny raz w swojej muzycznej pracy skupiły się na jednym regionie Polski – Podlasiu. Od wieków współegzystują tam różne tradycje religijne, z których artystki wybrały i opracowały pieśni najradośniejsze i najjaśniejsze. Premiera płyty JEDEN – WIELE planowana jest na 23 listopada 2018. W tej chwili, dzięki dofinansowaniu Województwa Podlaskiego, trwają nagrania. Jednocześnie prowadzona jest zbiórka na portalu Polak potrafi, gdzie wydanie płyty wspierają fani, słuchacze i przyjaciele.

 

 

Obok katolickich skarbów muzyki sakralnej, takich jak Kiedy ranne wstają zorze z XVIII wieku usłyszymy tradycyjne pieśni ku chwale Boga innych tradycji Religii Księgi (np. staroobrzędową pieśń Irmologiona Supraskiego z XVI wieku, prawosławną pieśń z Liturgii świętego Bazylego, suficki poemat Rumiego z XIII wieku czy hebrajską pieśń mistyka Elazara Azikri z XVI wieku).

 

 

Koncert i przygotowywana płyta „Jeden – wiele” to połączenie tej bogatej mozaiki w jeden spójny program, w którym wszystkie Religie Księgi brzmią wspólnie, przemawiając niejako jednym głosem. Muzykę – czasem ekstatyczną, czasem kontemplacyjną a nierzadko bliską rytuału czy obrzędu – dopełniają języki sakralne (m.in cerkiewno-słowiański, łacina, arabski, hebrajski i polski). Wybór tekstów skoncentrowany jest na najbardziej afirmatywnych elementach poszczególnych religii: formach chwalby, czci, na różnorodnych aktach wdzięczności czy błogosławieństwa. Muzyka to język epifanii, który pozwala na porozumienie ponad różnicami doktryn.

 

 

Karolina Cicha – śpiew, akordeon, fortepian, sampler perkusyjny
Elżbieta Rojek – śpiew, harmonium, instrumentarium odpustowe
gościnnie:
Karolina Matuszkiewicz: kamancze, fidel płocka, śpiew
Mateusz Szemraj – oud, rubab
Bart Pałyga – duduk, śpiew gardłowy, śpiew alikwotowy, koryto, morinhoor, fidel płocka
Patrycja Napierała – instrumenty perkusyjne

 

 

KAROLINA CICHA – kompozytorka, wokalistka, aktorka i multiinstrumentalistka. Rozpoznawalna dzięki oryginalnej technice gry na kilku instrumentach jednocześnie. Laureatka GRAND PRIX i Nagrody Publiczności na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. W 2015 roku znalazła się w oficjalnej selekcji na WOMEX – największym festiwalu World Music na świecie. Ze swą muzyką odwiedziła kilkadziesiąt festiwali w Europie, Azji i Ameryce.

ELŻBIETA ROJEK – aktorka, wokalistka i choreografka. Zaangażowana w różnorodne projekty teatralno-muzyczne. Przez wiele lat czołowa aktorka „Gardzienic”. Współzałożycielka Stowarzyszenia Teatralnego „Chorea”. W teatrze odwołująca się do muzyczności; w muzyce poszukująca związku z ruchem i słowem. Jej przygoda z muzyką zaczęła się w autobusach wiozących ludowe grupy śpiewacze z okolic Chełma do Kazimierza Dolnego na Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych. Karierę wokalną zaczęła w zespole Orkiestra Św. Mikołaja, eksplorując łemkowską i huculską tradycję muzyczną. Kilkakrotnie powracała do Orkiestry jako wokalistka nagrywając płyty „O miłości przy grabieniu siana” oraz „Huculskie muzyki” – płytę uznaną za najlepszą płytę folkową 2006 roku w plebiscycie internautów – Witru@lne Gęśle oraz nagrodzoną trzecim miejscem w konkursie Polskiego Radia na Folkowy Fonogram Roku 2006. W muzycznych poszukiwaniach najbliżej jej do muzyki etnicznej. Pozostała wierna zainteresowaniom muzyką tradycyjną, ale nie boi się eksperymentów.

 

www.karolinacicha.eu
Materiał powstał przy zaangażowaniu finansowym Województwa Podlaskiego w ramach stypendium artystycznego Marszałka Województwa Podlaskiego

 

ZAPOWIEDŹ PŁYTY JEDEN/WIELE

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *