„Chrześcijanie mają prawo do swojej polityki” – Chrześcijański Kongres Społeczny za nami.

kongres_chrzescijanski_prwica

„Cywilizacja chrześcijańska ma prawo do swojej polityki” – mówił Marek Jurek podczas Chrześcijańskiego Kongresu Społecznego w Warszawie. Dzisiaj, 3 października 2015 Prawica Rzeczpospolitej zaprosiła wielu polityków i działaczy społecznych oraz publicystów do dyskusji o kształcie chrześcijańskiej myśli społecznej. Wśród gości byli m.in. Marek Jurek, Tomasz Rowiński, Dariusz Karłowicz, Joanna Banasik, Tomasz Terlikowski, czy też Geroge Rukhadze z ECPM.

 

Kongres odbywał się pod hasłem „Dla Polski i cywilizacji chrześcijańskiej” i zgromadził poza politykami i sympatykami Prawicy Rzeczpospolitej, także wszystkich, którym zależy na obecności chrześcijaństwa w kształtowaniu aktualnego życia społecznego. Podczas spotkania swoje wystąpienia miał prezes Prawicy RP Marek Jurek. W związku z tym jednym z zadań chrześcijan jest obecność w życiu publicznym.

[su_quote cite=”mocno o rządach PO wypowiedział się Marek Jurek.”]”Obecna władza jest nie tylko zagrożeniem dla naszego bytu materialnego, ale tez duchowych dóbr narodu”[/su_quote]

Zagraniczni goście z Europejskiego Chrześcijańskiego Ruchu Politycznego (ECPM), którego członkiem oficjalnie stała się Prawica RP mówili o potrzebie walki o chrześcijańskie wartości w Europie. Walka ta toczy się nie za pomocą narzędzi fizycznych, ale za pomocą regulacji prawnych.

[su_quote cite=”mówił pan George Rukhadze – wiceprezes ECPM.”]”Mamy przyprowadzić nasze kraje z powrotem do chrześcijańskich korzeni”[/su_quote]

Kongres na szczęście nie skupiał się na krytyce rządów Platformy Obywatelskiej. Po wstępie i przemówieniach polityków nastąpiły części panelowe, które stawiały diagnozę obecnej sytuacji chrześcijan w Europie, a zaproszeni goście podawali rozwiązania problemów.

 

kongres_chrzescijanski_prawica

 

„Nie ma nieodwracalnych procesów”

Pierwszy panel dotyczył opinii chrześcijańskiej i patriotycznej większości. Zdanie chrześcijan w Europie jest często lekceważone. Myślą, która niesie nadzieję było przekonanie dr Dariusza Karłowicza z Teologii Politycznej, który stwierdził – „Nie ma nieodwracalnych procesów” – jesteśm w stanie nie tylko bronić obecności chrześcijaństwa w życiu społecznym, ale także wprowadzać nowe zwyczaje, czego przykładem jest Orszak Trzech Króli, który od kilku lat robi zawrotną karierę nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Podobnie wypowiadała się Joanna Banasiuk z Instytutu Ordo Iuris, który skupia się na tym, by budować kulturę chrześcijańską w oparciu o aktualne akty prawne. Stała na stanowisku, że obecne akty prawne dają nam wiele narzędzi do podejmowania skutecznych działań w tym kierunku.

Dr Tomasz Rowiński z Christianitas trafnie wskazał na trend, że coraz częściej chrześcijanie „nie stawiają się w roli pasywnej mniejszości, ale dostrzegają, że to aktywne mniejszości są w stanie realnie wpływać na kształt świata”.

Więcej dzieci = wyższa emerytura

Druga dyskusja toczyła się wokół rodziny i demograficznej przyszłości Polski. Na ten temat rozmawiali dr inż. Antoni Zięba z Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia, red. Tomasz Terlikowski z TV Republika Bogusław Kiernicki z Fundacji Świętego Benedykta oraz ekonomista dr Marian Szołucha z Centrum im. Stanisława Grabskiego, który postawił wniosek, że skutecznym sposobem na utrzymanie dzietności są dobre i wystarczające ulgi dla rodzin i dzieci. Co do kwestii emerytalnej postawił dosyć śmiałą tezę, aczkolwiek dosyć logiczną.

[su_quote cite=”mówił ekonomista. „]”Wymiar emerytalny powinien również uwzględniać liczbę posiadanych dzieci. To powinien zabezpieczać system.”[/su_quote]

Gorzkie refleksje snuł dr Antoni Zięba, który jednak poza pokazaniem złej sytuacji, nie postawił konstruktywnych wniosków. Tymczasem Bogusław Kiernicki podkreślił potrzebę przełamania pesymizmu i uświadomienie sobie pozytywnych działań, które udało się podjąć. Nieco inne wnioski i diagnozę problemów postawił natomiast Tomasz Terlikowski – znany publicysta:

[su_quote]”Problemem Europy nie jest islamizm. Problemem jest śmierć chrześcijaństwa. Islamizm wkracza na duchową pustynię i dlatego wygrywa” – mówił w opozycji do wniosków poprzednich prelegentów – „Polacy nie chcą mieć dzieci – Polacy chcą mieć DZIECKO”.[/su_quote]

I dotyczny to także małżeństw chrześcijańskich. Według redaktora problem dzietności naszego społeczeństwa to nie tylko problem finansowy, ale przede wszystkim problem mentalności oraz wiary i ufności w Opatrzność. Rozwiązania są proste – musimy zmienić podejście do małżeństw wielodzietnych. Także w (a może przede wszystkim) Kościele. Trzeba jasno mówić o badaniach, które pokazują, że rodzice rodzin wielodzietnych są statystycznie lepiej wykształceni oraz lepiej zarabiają niż rodzin z jednym, dwójką dzieci. „Trzeba budować pozytywny wizerunek wielodzietności” – podawał Terlikowski jako skuteczny element procesu zwiększenia dzietności w społeczeństwie.

Tylko działając wspólnie możemy zwyciężać!

Na zakończenie Marek Jurek zaprosił na Chrześcijański Kongres Społeczny w przyszłym roku i podkreślił potrzebę jedności chrześcijan także w sprawach społecznych. Podziękował też za oddane głosy i obecność wszystkich podczas spotkania. Zarówno politycy, jak i działacze społeczni byli zgodni co do tego, że warto ratować cywilizację opartą na wartościach chrześcijańskich – to już znamy. Naszą uwagę zwróciła natomiast wielka wola pozytywnej zmiany obecnej sytuacji i to nie tylko w kontekście zbliżających się wyborów parlamentarnych. Wydaje się, że świadomość możliwości skutecznego przeciwdziałania cywilizacji śmierci jest coraz silniejsza. Podobnie jak poczucie, że w jedności jest siła. Podkreślał to występujący na początku Kongresu Jakub Bałtroszewicz – sekretarz generalny europejskiej inicjatywy Jeden z Nas – „W Europarlamencie trwa wojna między cywilizacjami śmierci a życia. Jest to wojna realna, w której giną ludzie – miliony nienarodzonych”. Nie możemy pozostać obojętni. Musimy opowiedzieć się po jednej ze stron.

ms / fot. ms

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *