Żywa Księga. Ks. Adam Boniecki komentuje Biblię

tygodnik_powszechny340Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia redakcja „Tygodnika Powszechnego”  przygotowała wyjątkowy upominek dla Czytelników – mini wykłady, w których ks. Adam Boniecki komentuje fragmenty Ewangelii.

W „Żywej Księdze” ksiądz Adam Boniecki w szczególny sposób dzieli się z Czytelnikami własnymi refleksjami na temat problematycznych zapisów w Ewangelii, które mogą być trudne do zrozumienia, a nawet niepoprawnie zinterpretowane.

Czy można się spotkać z Jezusem? Czy chrześcijaństwo jest religią dla prostaków? Czy nasze złe czyny będą „ogłaszane z dachów”? Czy „tak-tak, nie-nie, oznacza że nie ma miejsca na niuanse? Czy Jezus faktycznie poleca nam „nie stawiać oporu złu”? I czy miał braci?

Na te oraz wiele innych, nurtujących pytań próbuje odpowiedzieć Czytelnikom Redaktor Senior „Tygodnika Powszechnego”.

„ Żywa Księga ”, najnowsza płyta przygotowana z Kolekcji Tygodnika Powszechnego, zostanie dołączona do wydania bożonarodzeniowego „Tygodnika Powszechnego” 51- 52/2014.

Podwójne wydanie z płytą będzie dostępne w sprzedaży od 17 do 28 grudnia br.

Fragmenty komentarzy:
„Przychodzimy do Boga jak do Ojca – tak jak się przychodzi do ojca kiedy się naplącze, skomplikuje sprawy wierząc, że tata potrafi to jakoś rozwiązać, że on potrafi te krzywdy naprawić, te rany uzdrowić. O to można  pokornie prosić Boga,  bo to przed Nim ostatecznie staniemy obciążeni naszą własną historią. Ojciec nie patrzy jak zniszczyć dziecko, które naszkodziło, tylko jak ukochane dziecko wyciągnąć z opresji grzechu.”

„Nigdy tak nie będzie, że wszystko cokolwiek w Ewangelii zostało zanotowane, będzie jasne i oczywiste. Nawet powiedziałbym jest to siła tej Księgi, że autorzy, redaktorzy nie starali się wszystkiego uklepać, zestroić. Po prostu tak jak one zostały zredagowane przez Pierwotny Kościół tak to nam przekazano. A my sobie łamiemy głowy”.

„Niektórzy tłumaczą, że mówiąc miecz ma na myśli, że trzeba się w moc Bożą zaopatrzyć. No nie wiem, wygląda mi to na trochę naciągane. Raczej wierzyć, że po prostu wymienił to co jest potrzebne człowiekowi, który idzie w niebezpieczną drogę, bo drogi tam były niebezpieczne”.

„Tutaj powiada »Jeśli cię ktoś uderzy w prawy policzek, nadstaw mu i drugi«. I tu natychmiast przychodzi do głowy myśl, że Pan Jezus tak mówił, a tak nie robił. Bo kiedy go uderzył sługa arcykapłana w policzek, Jezus nie nadstawił mu drugiego policzka. Ale mam wrażenie, że On wytłumaczył, co ma na myśli przez swoje postępowanie. Ktoś cię atakuje fizycznie, brutalnie, prymitywnie – podejmij z nim rozmowę. (…) I to jest propozycja drogi chrześcijańskiej, bardzo trudna. Kiedy patrzymy w historię Kościoła możemy powiedzieć, że nie zawsze tak było, że zło Kościół próbował – czy w imieniu Kościoła czy w imieniu Jezusa Chrystusa – zwalczyć mieczem. Wyprawy krzyżowe, różne wojny religijne – gdzie zło zwalczano złem, jakim jest wojna, zabijanie, zbrodnia…”.

ks. Adam Boniecki

Premiera płyty: 17 grudnia 2014
Komentarz: ks. Adam Boniecki
Pomysł, montaż i realizacja: Michał Kuźmiński
Mastering: THE END
Koordynacja projektu: Anna Pietrzykowska, Marta Filipiuk-Michniewicz / „TP”
Projekt graf.: Joanna Rusinek
Fotografia: Grażyna Makara / „TP”
Patron medialny: Tok FM, religia.tv
Partner wydania: Krakowskie Hospicjum dla Dzieci im. ks. Józefa Tischnera, Stowarzyszenie Autorów ZAiKS, ITI, Wydawnictwo Pascal

Podwójne wydanie „Tygodnika Powszechnego” 51-52/2014 w cenie 9,90 zł.
Płyta jest bezpłatnym dodatkiem do wydania „Tygodnika Powszechnego” 51-52/2014

Za: mat.wydawcy

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *