Znamy laureata nagrody Przewodniczącego Episkopatu Polski SREBRNA PISZCZAŁKA 2023

Po raz 23. została przyznana nagroda Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski „Srebrna Piszczałka”. Statuetkę w tym roku z rąk arcybiskupa Stanisława Gądeckiego odbierze profesor Julian Gembalski. Wręczenie nagrody odbędzie się podczas XXX Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej ORGANY ARCHIKATEDRY, który już w niedzielę 2 lipca rozpocznie się w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela w Warszawie.

 „Srebrna Piszczałka” przyznawana jest od 2000 roku za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce. Nagroda wręczana jest podczas Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej w Warszawie. Wśród laureatów nagrody są m.in. prof. Stefan Stuligrosz, prof. dr hab Jerzy Erdman czy prof. Józef Świder.


Laureatem tegorocznej nagrody jest wybitny kompozytor, wirtuoz organów, profesor sztuk muzycznych, nauczyciel akademicki – profesor zwyczajny Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach – Julian Gembalski.


Muzyk znany jest z wielu dokonań. Między innymi założył pierwsze w Europie Środkowo-Wschodniej muzeum organów: Muzeum Organów Śląskich. Zaprojektował brzmienie, dyspozycję i architekturę organów w kościele Opatrzności Bożej w Katowicach. We współpracy z francuskimi organmistrzami nadzorował także budowę tego instrumentu. W archidiecezji katowickiej pełni funkcję wizytatora organów i organistów oraz przewodniczącego Sekcji Budowy Organów Komisji do spraw Muzyki Sakralnej.


Organista we współpracy z Radiem Katowice nagrał kilkanaście płyt z serii Sound of Silesian Organs, na których zaprezentował brzmienie wybranych śląskich organów.


Profesor Gembalski jest laureatem wielu nagród i odznaczeń takich jak „Orfeusz” na 38. Międzynarodowym Festiwalu Muzyki Współczesnej Warszawska Jesień, nagrody im. Karola Miarki. Profesor otrzymał od Jana Pawła II medalem „Pro Ecclesia et Pontifice”. W 2005 został odznaczony Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2018 roku uhonorowany Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Koncerty 30. Międzynarodowego Festiwal ORGANY ARCHIKATEDRY odbywają się w kolejne niedziele od 2 lipca do 17 września 2023 r. w Bazylice Archikatedralnej Św. Jana Chrzciciela (ul. Świętojańska 8). Początek koncertów o godz. 16:00. Organizatorem wydarzenia  jest Fundacja „Festiwal Muzyki Sakralnej”, której celem jest organizowanie, popularyzowanie i wspieranie działalności kulturalnej w Polsce. 
Więcej informacji można znaleźć na www.kapitula.org

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *