Zmarła założycielka katolickiej sieci medialnej EWTN – matka Angelika.

Matka Angelika - EWTN
fot: EWTN.com

W wieku 92 lat zmarła matka Angelika, klaryska – założycielka telewizji i sieci medialnej EWTN – Eternal Word Television Network. Jest to jedna z największych katolickich sieci na świecie. Odeszła do Pana w najpiękniejszy dzień – niedzielę Wielkanocną, 27 marca 2016 roku. W 2009 otrzymała od papieża Benedykta XVI medal Pro Ecclesia et Pontifice.

 

„Widzicie, Bóg oczekuje od Jego ludzi, aby robili szalone rzeczy, aby On mógł działać cuda”mawiała.

Eternal Word Television Network dociera obecnie do 264 mln domów w 145 krajach i jest największą religijną stacją telewizyjną na świecie. W jej skład wchodzi telewizja naziemna i satelitarna nadawana w wielu językach, 24 h na dobę, stacje radiowe oraz serwisy internetowe, a także gazety i periodyki. Aktualnie jest największą katolicką siecią na świecie. Polecamy świetny artykuł o założycielce i telewizji w Gościu Niedzielnym – TUTAJ.

Matka Angelika (Rita Antoinette Rizzo) urodziła się 20 kwietnia 1923, roku w Canton, Ohio. W 1944 r. wstąpiła do klasztoru Sióstr Klarysek od Wieczystej Adoracji w Cleveland (wówczas zakon nosił nazwę Franciszkanek Najświętszego Sakramentu). W 1946 r. z grupą sióstr pojechała do Canton, tam siostry założyły nowy dom. W 1962 Matka Angelika wyruszyła na południe wypełniając obietnicę jaką dała Panu w czasie wielkich cierpień związanych z wieloma urazami po wypadku: „Jeśli pozwolisz mi chodzić wybuduje Ci klasztor na południu” – powiedziała do Pana i rzeczywiście została ona fundatorka założycielką klasztoru Matki Bożej Anielskiej, w Birmingham w Alabamie. W 1981 r. założyła międzynarodową stację katolicką EWTN – International Catholic Television Network, a potem także radiostację i zgromadzenie braci MFVA. Po kilku latach klasztor był już za mały aby pomieścić tyle powołań, które Pan posyłał, stąd w 1999 r. wybudowano także Sanktuarium Najświętszego Sakramentu w Hanceville, Alabama.

Pogrzeb matki Angeliki zaplanowany jest w piątek,  1 kwietnia 2016.

 

za: ewtn.com / niedziela.pl / wikipedia.org

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *