Wspolnotowy.pl – nowy serwis społecznościowy dla chrześcijan

wspolnotowy_logoPierwotnie miał pomagać ludziom wierzącym we wspólnym poszukiwaniu mieszkań do wynajęcia. Teraz ma szansę stać się czymś więcej. Miejscem organizowania grup i wspólnot do działania. W Wielkanoc ruszyły otwarte testy nowego serwisu społecznościowego dla chrześcijan – wspolnotowy.pl.

 

Założenia opierają się one na wzajemnym zaufaniu użytkowników, którzy są przedstawicielami wszystkich pokoleń. Towarzyszy temu idea jednoczenia chrześcijan dla solidarnego działania w Kościele i pomagania sobie w życiu codziennym. Serwis nie ogranicza się więc do Kościoła katolickiego – ma charakter ekumeniczny. Nie jest przy tym zastrzeżony tylko dla osób działających we wspólnotach. Swoje miejsce znajdą tutaj wszyscy, dla których Jezus Chrystus jest na pierwszym miejscu lub którzy dopiero wkroczyli na drogę osobistej walki o topiszą autorzy portalu

Serwis powstał w środowisku związanymi z warszawskimi duszpasterstwami, m.in. kościoła św. Anny, a głównym założycielem jest Grzegorz Prasał. W swojej działalności chcą być ekumeniczni – strona jest dostępna dla wszystkich chrześcijan.

wspolnotowy_ekran

Co możemy znaleźć w wersji testowej?

Po wejściu na stronę ukazuje się nam mapa, na której zaznaczone są aktywne wspólnoty, grupy i miejsca. Pozwala na kontakt z użytkownikami z konkretnego miasta, kościoła i parafii. Będą też dostępne narzędzia komunikacyjne, które pozwolą na łatwe komunikowanie się w ramach grupy, ze szczegółowym podziałem na zadania i cele. Całość zbudowana jest na kręgach komunikacyjnych (podobnie jak w Google+), ale priorytetowo mają być traktowane wiadomości wysłane do mniejszych (bardziej szczegółowych) kręgów, co wydaje się logiczne – gdyż ogłoszenie wysyłane do 3 osób jest z punktu widzenia czytających ważniejsze niż wiadomość wysłana do 10 tys. osób.

Ważnym aspektem ma być wzajemne zaufanie użytkowników. Twórcy chcą, żeby serwis stał się miejscem pomocy w sprawach codziennych, dlatego ma powstać giełda mieszkań, wymiany rzeczy i talentów, a także pracy. Ponadto pozwoli na wspólne uczestnictwo w życiu Kościoła poprzez pielgrzymki, koncerty, rekomendacje czy też pogotowie modlitewne. Prawdopodobnie będzie też możliwość wyszukiwania dobrych instytucji kulturalnych i społecznych, takich jak kina, centra kultury i sztuki.

wspolnotowy_zrzut1Wspolnotowy.pl a prywatność

Jeśli chodzi o prywatność, to w przeciwieństwie do wielu innych serwisów społecznościowych – wspolnotowy.pl nie zbiera żadnych dodatkowych danych za naszymi plecami. Każdy będzie miał możliwość dokładnego określenia co chce ujawnić o sobie i jakie wiadomości chce otrzymywać.

Twórcy serwisu zapowiadają, że beta testy mają zakończyć się w okolicach 20 kwietnia, by na początku maja uruchomić pełną wersję platformy wspolnotowy.pl. Jesteśmy ciekawi efektu końcowego. Na pewno jeszcze o tym napiszemy.

 

za: kmdm / wspolnotowy.pl

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *