„Ksiądz”. Premiera dokumentu o ks. J.Popiełuszko w TVP1

POPIEŁUSZKO

 

TVP1 zaprasza na wyjątkowy film dokumentalny pt. „Ksiądz” w reżyserii Marii Dłużewskiej o okolicznościach śmierci ks. Jerzego Popiełuszki. Premiera w TVP1 już 21 marca o godz. 21:50.

Film Marii Dłużewskiej jest oparty na zdeponowanych w Instytucie Pamięci Narodowej materiałach Biura Śledczego MSW dotychczas nie udostępnionych publicznie. Są to zapisy wideo z konfrontacji oprawców księdza – Adama Pietruszki i Grzegorza Piotrowskiego. Obydwaj się bronią, bez emocji opowiadają o szczegółach „operacji”, dokładnie przedstawiając jak zamierzali zabić ks. Jerzego Popiełuszkę. W filmie wykorzystano materiały z wizji lokalnych, podczas których odtwarzali oni sceny: porwania, bicia i torturowania księdza.

W filmie pojawia się także ks. Stanislaw Małkowski, kapłan, który na esbeckiej liście księży przeznaczonych do „wyeliminowania” był numerem jeden, przed ks. Jerzym Popiełuszko. W ostatniej chwili zmieniono kolejność. Dziś Ksiądz Stanisław Małkowski mówi: – Ja żyję dzięki Bogu i ks. Jerzemu. (…) Bóg znając mnie nieskończenie lepiej, niż ja sam siebie znam, uznał, że ks. Jerzy sprosta, a ks. Małkowski może nie sprostać.

Film o ks. Jerzym Popiełuszce nie jest filmem śledczym, odnosi się do naszej pamięci, wartości i zmusza do refleksji. Warto włączyć TVP1 już 21 marca o godz. 21:50.

 

Ksiądz Jerzy Aleksander Popiełuszko (ur. 14 września 1947 roku w Okopach, zm. 19 października 1984 roku we Włocławku) – polski prezbiter rzymskokatolicki, kapelan warszawskiej „Solidarności”, obrońca praw człowieka w PRL, zamordowany przez funkcjonariuszy Służby Bezpieczeństwa, błogosławiony Kościoła katolickiego.Ogłoszenie księdza Jerzego Popiełuszki błogosławionym Kościoła katolickiego odbyło się 6 czerwca 2010 w Warszawie na Placu Piłsudskiego. Mszy świętej beatyfikacyjnej przewodniczył abp Angelo Amato, prefekt Kongregacji ds. Kanonizacyjnych, który w imieniu papieża Benedykta XVI odczytał akt beatyfikacyjny. Wraz z nim mszę beatyfikacyjną koncelebrowało około 100 kardynałów, arcybiskupów i biskupów oraz 1,6 tys. kapłanów

Zespół Rzecznika Prasowego TVP/Wikipedia.pl

 

REKLAMA

 

Szukaj dobrych filmów na www.chrzescijanskiegranie.pl

 

—-

Polecamy: POPIEŁUSZKO.WOLNOŚĆ JEST W NAS – DVD + KSIĄŻKA  (reż. Woronowicz)

 

Obraz opowiada o życiu i pracy ks. Jerzego Popiełuszki w kontekście polskiej historii i kościoła. Ukazuje ważne dla przyszłej postawy księdza wydarzenia z dzieciństwa i młodości jak również pierwsze oznaki rodzącego się po jego śmierci kultu. Film do kupienia na www.chrzescijanskiegranie.pl

 

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *