STOPER Adwentowy 2015 – Zatrzymaj się! Światło jest! Marana tha! (cześć I)

Stoper Adwentowy 2015

Po raz kolejny STOPER zatrzymał czas. Oczywiście jeśli będziecie chcieli. Specjalnie dla nas Karol Brejnak przygotował mocne słowo do Słowa. Tym razem zaczynamy tuż przed Adwentem, by 5 tajemnic radosnych mogło wybrzmieć przed Świętami Narodzenia Pańskiego. Bo Światło jest. Zatrzymaj się! Marana tha! Zapraszamy w każdą niedzielę Adwentu na chrzescijanskiegranie.pl, kmdm.pl oraz koncerty.chrzescijanskiegranie.pl.

 

22 listopada 2015 – Uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata: „Piłat powiedział do Jezusa: Czy Ty jesteś Królem żydowskim? Jezus odpowiedział: Czy to mówisz od siebie, czy też inni powiedzieli ci o Mnie?”(J 18,33b-34)
I Tajemnica Radosna: „Będzie On wielki i będzie nazwany Synem Najwyższego, a Pan Bóg da Mu tron Jego praojca, Dawida. Będzie panował nad domem Jakuba na wieki, a Jego panowaniu nie będzie końca”.(Łk 1,32-33)

Kompilacja świętych tekstów nie jest przypadkowa. I więcej – nie ułożyła się przypadkowo. Oto Anioł Gabriel staje przed Maryją i oznajmia Jej, co? Najpierw, że jest błogosławiona. Czyli szczęśliwa. I chyba ze szczęścia i pokory Maryja się zmieszała. Potem Gabriel rzekł, by się nie bała; że porodzi Syna, którego nazwie (Ona, a nie jej mąż) Jezus. Imię jak imię, popularne w Izraelu. Ale zaraz dodaje, że Jej Syn będzie wielki, że będzie nazwany Synem Najwyższego, że otrzyma tron wielkiego Króla, Dawida i że będzie panował „na wieki”. Przepraszam, czy tu jest jakakolwiek mowa o krzyżu? Męce? Cierpieniu? Konaniu? Odkupieniu, zdradzie uczniów, samotności, niesłysznych zarzutach, niesłusznym sądzie, dzikim tłumie, igrzysku śmierci? Nie.

Trochę mi to przypomina (zachowując proporcje oczywiście) motyw podrywu. Chłopak naopowiadał dziewczynie różnych rzeczy, potem wzięli śłub, a potem zaczęło się życie. A życie z Synem Bożym wyglądało najpierw tak, że po powrocie do Nazaretu z wygnania nie działo się nic aż do 30 roku życia. Potem Jezus jako nauczyciel osiągnął sukces, a i tak skończyło się spektakularną porażką. I to jaką. Zanim przyszedł krzyż, przyszło też wiele upokorzeń. I stąd pytanie Piłata, bo chyba on sam nie dowierzał, by Człowiek stojący przed nim mógł być Królem Żydowskim, albo jakimkolwiek Królem.

Tymczasem królowanie Chrystusa jest pełne i prawdziwe po Jego zmartwychwstaniu i wniebowstąpieniu, gdy zasiadł po prawicy Ojca. Do Jezusa należy cały (wszech)świat (który zresztą stworzył w jedności z Ojcem i Duchem), a mimo to, mając nad nim władzę absolutną, nie rządzi nim w taki sposób. Przeciwnie. Jego władza jest władzą miłości i miłosierdzia, łaski i pokoju, wierności i sprawiedliwości. Przyjęcie Jego za Pana i Zbawiciela jest dobrowolne. Dobro – Wolne. I tylko od nas zależy odpwiedź – TAK, lub NIE. Każdego dnia.

I jeszcze jedna myśl. Bóg uczy stopniowo. Anioł mówi najpierw o tym, co mieści się w oczekiwaniach i tęsknotach Ludu Wybranego – że na końcu czasów powstanie Wielki Król z rodu Dawida, któy obejmie prawowitą władzę, najlepiej „na wieki”. A że będzie nazwany Synem Najwyższego – cóż – i w starożytności niejeden władca przedstawiał się jako adoptowany syn takiego czy innego boga. Nowością przekraczającą te wyobrażenia jest stwierdzenie, że Syn Maryi pocznie się z Ducha Świętego i będzie nazwany Synem Bożym.

Pan Bóg uczy stopniowo. Ale żeby wejść na szczebelek wyżej, trzeba czasem zostawić to, co jest niżej i nauczyć się wszystkiego od początku. Trudne to, ale dzięki temu się rozwijamy.

tekst: Karol Brejnak

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *