Marsz dla Życia i Rodziny – młodzi i starsi przejdą przez Polskę

Marsz dla Życia i RodzinyJuż 31 maja 2015 ruszy kolejny Marsz dla Życia i Rodziny – odbędzie się on w kilkudziesięciu miastach w całej Polsce. Z każdym rokiem na coraz więcej osób wychodzi na ulicę, by manifestować swoje przywiązanie do wartości rodzinnych i szacunek dla życia. Tematem tegorocznych Marszów jest troska rodziców o wychowanie i edukację swoich dzieci. 

 

Marsze są przede wszystkim świętem rodzin – stanowią okazję do tego, by publicznie manifestować radość z posiadania rodziny, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości i zarażać innych swoim szczęściem. To również sposobność, by spotkać osoby, z którymi dzielimy te same wartości. Uczestniczą w nich przede wszystkim młode rodziny z dziećmi, ale także różnego rodzaju ruchy i stowarzyszenia. W minionych latach do udziału w wydarzeniu zachęcały znane i cenione osoby, m.in.: Marzena Nykiel, prof. Jan Żaryn, Przemysław Babiarz czy Krzysztof Ziemiec. Akcję w całej Polsce koordynuje Centrum Wspierania Inicjatyw dla Życia i Rodziny.

 

Marsz dla Życia i Rodziny po raz pierwszy odbył się w 2006 roku w Warszawie, a od kilku lat coraz więcej miast dołącza do tego wydarzenia. W zeszłym roku w całym kraju wzięło w nim udział kilkaset tysięcy osób. Mieszkańcy stolicy spotkają się 31 maja (niedziela) o 12.00 pod pomnikiem Kopernika i przejdą do Parku Kazimierzowskiego, gdzie odbędzie się Piknik Rodzinny z koncertem zespołu Soudarion (Debiut Roku 2015). Informacje o marszach w Polsce można znaleźć na www.marsz.org

 
Jednak Marsze, to nie tylko kolorowy korowód. To również dobitna odpowiedź na najważniejsze wyzwania naszych czasów. Organizatorzy chcą przypomnieć, że rodzicie mają prawo i obowiązek wychowania dzieci zgodnie ze swoimi przekonaniami. Wszystkie prawa rodziców pochodzące z prawa naturalnego, potwierdzone między innymi w Konstytucji, powinny być przez decydentów uznane i chronione. Ponieważ rodzice pełnią pierwszoplanową rolę wychowawczą, wszelkie instytucje publiczne winny pełnić rolę pomocniczą uznając autorytet i wolę rodziców.

 

„Pragniemy również zwrócić uwagę na potrzebę coraz lepszej współpracy szkół z rodzicami uczniów w zakresie wychowania i przekazywania młodemu pokoleniu spójnego systemu wartości. Wychowanie oparte na podstawach wyrosłych z europejskiego kręgu kulturowego, u którego podstaw leży odpowiedzialność, wartość rodziny oraz szacunek dla życia, daje gwarancję przygotowania młodych ludzi do podjęcia odpowiedzialności za własną rodzinę, kraj i życie społeczne.”piszą na swojej stronie organizatorzy.

 

Od wielu lat Marsze zwracają uwagę opinii publicznej i władz – zarówno tych lokalnych jak i ogólnopolskich – na sytuację rodziny. Z uwagi na fakt, że rodzina jest instytucją szczególną i niezastępowalną organizatorzy chcą sprawić, by cieszyła się odpowiednim prestiżem. Podstawowym przejawem szacunku dla rodziny powinno być zaufanie, że mogąc konsumować owoce swojej pracy będzie robić to mądrze i odpowiedzialnie troszcząc się zarówno o potrzeby swoje jak i społeczności, w której żyje.

Rodziny wychodzą na ulice również po to, by upominać się o prawa tych, którzy sami nie mogą się bronić – dzieci przed urodzeniem, które można w Polsce pozbawiać życia ze względu na ich niepełnosprawność bądź okoliczności poczęcia.

Wieści o marszach w poszczególnych miastach Polski znaleźć można na stronie: www.marsz.org

 

Marsze dla Życia i Rodziny - wyszukaj
Na stronie www.marsz.org można wyszukać miasta gdzie odbędą się Marsze

 

za: marsz.org

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *