FESTIWAL
WspierajCHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE FESTIWAL MUZYKI CCM 2018 WARSZAWA 25 LISTOPADA

„Inka. Zachowałam się jak trzeba” – poznaj naszych bohaterów!

W sobotę (27 sierpnia 2016) o godzinie 17.00, dzień przed uroczystym Pogrzebem Danuty Siedzikówny „Inki”, w Centrum Kultury im. Jana Pawła II w Gdańsku Morenie Stowarzyszenie KoLiber oraz organizatorzy Festiwalu Filmowego „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci” zorganizują pokaz filmu dokumentalnego „Inka. Zachowałam się jak trzeba” w reżyserii Arkadiusza Gołębiewskiego.  

 

Szukaj dobrych filmów na www.chrzescijanskiegranie.pl

Dokument realizowany był między innymi w Trójmieście – pokazany został proces ekshumacyjny oraz biografia Danuty Siedzikówny „Inki”. Oglądając film, można niemal przenieść się w czasie i poczuć atmosferę gdańskiego aresztu śledczego z 1946 r. Reżyser inscenizował z trójmiejskimi licealistami sceny, w oryginalnych celach, w których zamordowana została „Inka”.

W filmie możemy zobaczyć też prace ekshumacyjne na gdańskim Cmentarzu Garnizonowym. Jednym z narratorów filmu jest profesor Uniwersytetu Gdańskiego, dr hab.  Piotr Niewiński, a także prof. Szwagrzyk i medycy sądowi z Wrocławia. Po projekcji filmu odbędzie się spotkanie z prof. Piotrem Niewińskim, który opowie o  postaci „Inki” oraz pracach przy odnajdywaniu jej szczątków.

Śp. Danuta Siedzikówna ps. „Inka”, nie mając jeszcze skończonych 18 lat została zamordowana przez komunistycznych oprawców 28 sierpnia 1946 r. Dopiero w 2016 roku 28 sierpnia odbędzie się w Gdańsku państwowy pogrzeb tej niezłomnej bohaterki, sanitariuszki 5. Wileńskiej Brygady AK oraz śp. Feliksa Selmanowicza ps. „Zagończyk”, dowódcy 2. kompanii 4. Wileńskiej Brygady AK.  W tym czasie oczy całej Polski zwrócą się w kierunku Gdańska.

– Czekaliśmy na ten pogrzeb 70 lat i to wielkie wydarzenie, że odbędzie się on ze wszystkimi honorami państwowymi. Od lat staramy się przybliżać Polakom postacie i walkę Żołnierzy Wyklętych na Festiwalu Filmowym „Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci”, cieszę się, że odzyskują oni nie tylko pamięć, ale i honor – mówi Arkadiusz Gołębiewski, reżyser prezentowanego w sobotę filmu i organizator Festiwalu Filmowego NNW, który odbędzie się w Gdyni w dniach 28 września – 1 października br.

Dzięki uprzejmości reżysera, który udostępnił produkcję i Centrum Kultury im. Jana Pawła II, które zezwoliło na skorzystanie ze swych pomieszczeń – wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

 

 

Zobacz więcej:

JAK BÓG DA – w kinach od 26 sierpnia!

Add a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *