Ekstremalna Droga Krzyżowa – prawdziwe wyzwanie

EDK 2015 - Kilkadziesiąt dróg w Polsce, a także poza granicami. Prawie 15 000 ludzi. Kilkaset tysięcy przebytych kilometrów. Czy to nowa inicjatywa podróżnicza? Nie! To liczby Ekstermalnej Drogi Krzyżowej 2015. Tysiące osób w Wielkim Poście, nocą z piątku na sobotę wędruje nawet po 50 km, by rozważać Mękę Chrystusa. Podejmują ekstremalne wyzwanie, bo jak głosi motto EDK: „Nie warto żyć normalnie, warto żyć ekstremalnie”.

 

Od 2012 roku popularność EDK wciąż rośnie. Co sprawia, że tysiące ludzi podejmuje wysiłek wędrowania nocą, chłodu, ryzyka zgubienia się? I jeszcze rozważania Drogi Krzyżowej? Droga oparta jest na kilku założeniach: do przejścia jest duży dystans – powyżej 40 km i odbywa się to w nocy. Kluczowy jest moment, w którym uczestnik EDK nie ma już siły i gdy pojawia się pokusa powrotu do strefy komfortu, oddala ją na rzecz modlitwy. Jest to moment wyzwania i zmagania się z sobą. I chyba to jest wyjaśnienie. Chęć życia w pełni. Podstawowy, wewnętrzny wymiar Ekstremalnej Drogi Krzyżowej pozostaje nieuchwytny dla oka i obiektywu i pozostaje tajemnicą każdego podejmującego to wyzwanie.

Co roku uczestnicy otrzymują rozważania Drogi Krzyżowej do wydrukowania w formie papierowej lub w formacie mp3. Dostają też opis trasy i wytyczne. W wielu miejscach wędrówkę rozpoczynają od mszy św. Zapisy odbywają się przez stronę www.edk.org.pl – każdy może znaleźć trasę i drogę dla siebie. Są takie, które wymagają dużej sprawności fizycznej, ale są też takie, które może przejść każdy. EDK odbywają się w całej Polsce, zarówno w dużych miastach, jak i mniejszych miejscowościach. Podobnie jak w zeszłym roku, są też trasy za granicą – m.in. w Glasgow, Blackburn, Buxton oraz w Zurychu.

Inicjatorem EDK jest x. Jacek WIOSNA Stryczek, który znany jest m.in. z akcji Szlachetna Paczka.  – „Ekstremalna Droga Krzyżowa to forma duchowości, która dla wielu staje się sposobem na życie. Prawdziwe Spotkanie z Nim pośrodku Zmagania sprawia, że nie chce się już żyć normalnie, tylko ekstremalnie, czyli w pełni.” 

 

Ekstremalny Ksiądz – długie ramię EDK

Pewnym przedłużeniem idei EDK jest postawa Ekstremalnego Księdza. Wpisuje się wprost w kapłaństwo. Podstawowymi cechami ekstremalnego księdza mają być duże wyzwania podejmowane pomimo bólu i pobożność. W tym roku – 8 marca w Krakowie odbyło się specjalne spotkanie dla Ekstremalnych Księży. Warunkiem było przejście w tym roku EDK. Gościem specjalnym był Nuncjusz Apostolski w Polsce Abp Celestino Migliore, którego ten obowiązek także nie minął – przeszedł 44-kilometrową trasę z Krakowa do Kalwarii Zebrzydowskiej.
„Nie chodzi o księży oryginalnych albo pracowitych. Chodzi o takich, którzy podejmują wielkie wyzwania: pieszo, na rowerze, w górach, pływając. Nie chodzi o uprawianie sportu. Chodzi o wyzwania, w których jest duch, ciało i ból. Nie chodzi o wielkie rekordy, barwne przygody i niewiarygodne historie. To nie jest ważne, choć oczywiście może być. Chodzi o ciało, ducha i ból.”piszą organizatorzy EDK

Zapraszamy na profil facebookowy EDK oraz stronę www.edk.org.pl

za: edk.org.pl / facebook.com

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *