Dzień Żołnierzy Wyklętych – 1 marca // Dzieje się!

Dzień Żołnierzy Wyklętych - 1 marcaDzisiaj – 1 marca 2015 roku obchodzimy kolejny Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Po dziesiątkach lat oczerniania i wymazywania z pamięci Niezłomni doczekali się upamiętnienia. Od kilku lat dzieje się coraz więcej. Pokazy filmowe, inscenizacje historyczne, programy telewizyjne, marsze i biegi. To tylko niewielka część wydarzeń. Pokazujemy kilka z ciekawszych.

 

Wywieś flagę – bądź dumny!

Wiele środowisk zachęca, by dzisiaj wywiesić flagę i okazać w ten sposób hołd Niezłomnym, a także podkreślić radość z bycia Polakiem. Do tej akcji włączyli się nawet politycy.

„Zapraszam do wzięcia udziału w akcji! Zaproście swoich znajomych do wydarzenia. W Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” bądźmy dumni i wywieśmy biało-czerwone flagi!” apelował kandydat na prezydenta Andrzej Duda.

Centralne uroczystości

Msze św, przemarsze i składanie kwiatów w miejscach pamięci odbywają się w całym kraju, nie jesteśmy w stanie wszystkich wypisać. Dlatego informujemy o uroczystościach centralnych:

Warszawa, Plac Piłsudskiego (Grób Nieznanego Żołnierza)
16.30-17.00  zbiórka i formowanie zgromadzenia.
17.00-18.30  wystąpienia – Apel Poległych – składanie kwiatów
18.30-19.00 przemarsz do archikatedry
19.00  Msza Święta w intencji Żołnierzy Wyklętych w archikatedrze św. Jana.

Więcej znajdziecie np. na portalu niezalezna.pl

Warszawa – Palladium, 1 marca 2015 r. o godz. 19:30 – koncert „Panny Wyklęte”

Zagrają i zaśpiewają Dariusz Malejonek, zespoł Maleo Reggae Rockers oraz świetne polskie wokalistki m.in. Kasia Kowalska, Halina Mlynkova i Marika. Utwory wykonywane w czasie koncertu powstały w oparciu o powojenne losy kobiet „Wyklętych” – bojowniczek powojennego podziemia niepodległościowego. Bezpłatne wejściówki można pobrać ze Strefy Edukacyjnej IPN na Facebooku. Liczba zaproszeń jest ograniczona.

 

Facebook stoi wilkiem

Na facebooku nie można policzyć wydarzeń i akcji związanych z podziemiem niepodległościowym. Jednymi z ciekawszych jest akcja „Wyklęci na profilowe” – autorzy akcji udostępnili kilkadziesiąt zdjęć Żołnierzy Wyklętych zachęcając do umieszczenia ich jako swoje zdjęcie profilowe. Z kolei dominikanie.pl udostępnili kilka poruszających grafik z hasłami „honor”, „prawda”, „wiara”, „ojczyzna”

Żołnierze Wyklęci - honor
źródło: www.facebook.com/dominikanie

Podążają tropem wilczym

Od kilku lat organizowany jest też bieg Tropem Wilczym upamiętniającym w ten sposób tych, którzy walczyli o niepodległą Polskę. W tym roku w ponad 81 miastach pobiegło, albo pobiegnie dziesiątki tysięcy ludzi. Na projekt składają się: bieg na 1963 metry (odwołanie do roku w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. Lalek) oraz zbiórka publiczna na budowę szkoły z polskim językiem nauczania w Łanowicach (dawne województwo lwowskie) im. płk. Franciszka Niepokólczyckiego (Prezesa II Zarządu WiN).

Telewizja pokazała „Inkę”

O 11.10 w TVP1 został pokazany film dokumentalny o Danucie Siedzikównej „Ince” – bohaterskiej sanitariuszce, która nie ugieła się wobec terroru i przesłuchań. Z przekazu historycznego wiemy, że została zabita niespełna tydzień przed swoimi osiemnastymi urodzinami strzałem w głowę. Jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych „Wyklętych”, a pokaz filmu wpisuje się szczególnie w ostatnie doniesienia o odnalezieniu wreszcie miejsca pochówku Inki w Gdańsku.

 

Naprawdę nie sposób wyliczyć inicjatyw, które powstają dla upamiętnienia Żołnierzy Wyklętych – wiele z nich jest nie tylko jednorazowych, ale dzieją się przez cały rok. Polecamy zerknąć na przykład na stronę IPN (pamiec.pl) na której znajduje się wiele materiałów edukacyjnych do wykorzystania przez cały rok.

Wzrost zainteresowania dziejami Żołnierzy Wyklętych nie wynika jedynie z faktu, że były one przez wiele lat zakłamywane lub przemilczane. Historia całych oddziałów i pojedynczych żołnierzy powojennego podziemia pomaga kształtować patriotyczną postawę, inspiruje do działania na rzecz wspólnego dobra.Dr Łukasz Kamiński, Prezes Instytutu Pamięci Narodowej

za: pamiec.pl / niezalezna.pl / wpolityce.pl / facebook.pl

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *