Barokowe Organy 2018 – trwa festiwal muzyki barokowej w Warszawie!

BAROKOWE ORGANY 2018

„Promujemy kulturę naszego miasta od wielu lat. Przejawem tej kultury są koncerty w świętej Annie. Kościół jest symbolem Warszawy.” – mówił dla Tv Republika Przemysław Kapituła z fundacji „Festiwal Muzyki Sakralnej. Festiwal BAROKOWE ORGANY 2018 rozpoczął się tydzień temu i potrwa do połowy października. W ramach wydarzeń festiwalowych corocznie odbywa się 280 koncertów, w których bierze udział ok. 25 tysięcy słuchaczy.

„Repertuar jet tak dobrany, że są to perełki doby Baroku. (…) Gramy między innymi utwór Mieczysława Surzyńskiego, który jest trochę zapomnianym kompozytorem.
Był on związany z Archikatedrą Warszawską. Za życia nazywany polskim Bachem – doskonale improwizował i komponował. Wykonujemy jego wariacje na temat starej polskiej pieśni kościelnej „Święty Boże”.- zapowiada Przemysław Kapituła.

 

Przemysław Kapituła – polski organista i impresario muzyczny, urodził się w 1965r. w Warszawie. W 1990r. ukończył Akademię Muzyczną im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie organów prof. Józefa Serafina. Pobierał lekcje prywatne w zakresie gry na fortepianie u prof. Kajetana Mochtaka, uczestniczył w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów: N.Danbyiego, D.Rotha, M.Ślechtę, Z.Satmary, G.Boveta. Przez szereg lat współpracował z prof. dr hab. Jerzym Erdmanem.

 

Artysta regularnie koncertuje w kraju i za granicą (Argentyna, Austria, Belgia, Brazylia, Bułgaria, Czechy, Dania, Finlandia, Francja, Hiszpania, Holandia, Niemcy, Norwegia, Rosja, Słowacja, Szwajcaria, Urugwaj, Włochy) dając ok. 110 koncertów rocznie na najpoważniejszych europejskich festiwalach organowych. Jego recitale zagraniczne wielokrotnie bardzo pochlebnie oceniła prasa (m.in. Süddeutsche Zeitung, Musica Sacra, L’Arena, Schwabischezeitung, DNA, La Stampa, Münchner Merkum, Südkurier itd.). Artysta współpracuje z solistami, chórami oraz zespołami orkiestrowymi. Specjalne miejsce w jego zainteresowaniach zajmuje twórczość wybitnych organistów polskich: Mieczysława Surzyńskiego (1866-1924)(pierwsze wykonanie po wojnie koncertu g-moll na organy i orkiestrę) i Feliksa Nowowiejskiego (1877-1946). Muzyk jest kontynuatorem tradycji muzycznej związanej z Archikatedrą św. Jana w Warszawie.

 

Będąc dyrektorem Fundacji „Festiwal Muzyki Sakralnej” organizuje około 150 koncertów rocznie. Jest inicjatorem, dyrektorem naczelnym i artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej w Warszawie oraz Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej „ORGANY ARCHIKATEDRY” w Warszawie. Muzyk jest również pomysłodawcą i twórcą wielu przedsięwzięć artystycznych na terenie Warszawy i Polski m.in. cykli koncertów: „Wielkie Organy w Archikatedrze”, „Organy Parafii Św. Wojciecha na Woli”, „Organy Mazowsza”, „Organy Śródmieścia”, „Organy Woli”. Jest również inicjatorem remontu zabytkowych organów w kościele św. Wojciecha w Warszawie.

 

Więcej informacji – www.kapitula.org

WYWIAD Z TV REPUBLIKA: https://www.youtube.com/watch?v=_XwsjzZQXMI

INFORMACJE O FESTIWALU BAROKOWE ORGANY 2018  NA FB: https://www.facebook.com/events/183593628944112/

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *