2016 w muzyce chrześcijańskiej – podsumowanie

hymn-sdm

 

Rok 2016 w muzyce chrześcijańskiej obfitował w nowe płyty, nowe inicjatywy i Światowe Dni Młodzieży. Święto Młodych w Krakowie zgromadziło miliony młodych ludzi, którzy przy okazji mogli usłyszeć polską i zagraniczną muzykę chrześcijańską. Do wydarzeń, które mocno wpisują się w obraz polskiej sceny z dobrym przesłaniem wpisują się duże wydarzenia takie jak Betlejem w Polsce – kilka dni temu ruszyła jedna z największych tras kolędowych. Strefa Chwały, 25 lat Gospel Rain i mocno rozwijająca się scena debiutantów – to kilka mocnych punktów w subiektywnym przeglądzie 2016 roku.

 

1.Śdm 2016 – KRAKÓW

Festiwal Młodych na ŚDM 2016 w Krakowie zgromadził około 100 tysięcy osób.Wydarzenie przyciągnęło gwiazdy muzyki chrześcijańskiej w Polsce i zagranicy.Na czuwaniu na Błoniach ponad milion osób uczestniczyło m.in. na wielkim koncercie uwielbienia. Kilkaset kolejnych koncertów odbyło się w parafiach i diecezjach.Wybrzmiał zarówno w mediach, jak i w wielu miejscach naszego kraju hymn ŚDM – „Błogosławieni Miłosierni”(został przetłumaczony na wiele języków). Na ŚDM zaistniały nowe zespoły takie jak Niemagotu czy Owca. Przed Światowymi Dniami Młodych ruszyła największa trasa promująca wydarzenie – Are you ready to say YES? (Zabrze, Wrocław, Kraków, Warszawa). Było to wydarzenie bez precedensu.

 

2.Betlejem w Polsce 

Na przełomie 2016/2017 około 100 tyś. osób będzie kolędowało podczas największej trasy kolędowej w Polski. W 12 miastach Polski wystąpi zespół Tgd i jego goście. Producentem trasy jest agencja koncertowa, która organizowała w tym roku trasę Are you ready to say YES?, konkurs NON STOP CCM czy koncert Bądź jak Jezus. Pierwszy koncert z cyklu Betlejem odbył się w 2014 roku w katowickim Spodku.
Partnerem wydarzenia są Orszaki Trzech króli, które gromadzą około 1 miliona ludzi 6 stycznia w całej Polsce.

 

3.Gospel Rain

W tym roku zespół z Lublina obchodził swoje 25 lecie (powstał po Światowych Dniach Młodzieży w Częstochowie). Podczas Koncertu Premiery 2016 na Festiwalu Chrześcijańskie Granie w Warszawie otrzymał nagrodę ZŁOTY KRĄŻEK za utwór „Nigdy nie będziesz sam”. W tym roku powstała jubileuszowa płyta OGIEŃ. Przez cały rok Gospel Rain zagrał trasę koncertową m.in. na ŚDM, Festiwalu Muzyki Gospel w Gniewie.

Gospel Rain jest jednym z najstarszych działających aktualnie zespołów muzyki chrześcijańskiej w Polsce.

 

 

4. Debiuty – Muode Koty

Zespół zwyciężył podczas ogólnopolskiego konkursu – Koncert Debiuty 2016 – i zagrał na najważniejszych festiwalach muzyki chrześcijańskiej w Polsce: Bądź jak Jezus, festiwal Chrześcijańskie Granie, Campo Bosko, Oczyma wiary, Marki Fm., Festiwal Muzyki Gospel w Gniewie. Bez sceny debiutanckiej nie możemy mówić o rozwoju muzyki chrześcijańskiej.

W Polsce powstało kilka wydarzeń, które promują młodą scenę muzyki chrześcijańskiej. Wśród nich poza Koncertem Debiuty znajduje się m.in. konkurs Non Stop CCM, Festiwal Hosanna czy Strefa Chwały Festiwal.

 

 

5. Strefa Chwały

Spotkanie po raz kolejny zgromadziło kilkaset osób z całej Polski. Co roku na scenie festiwalowej prezentują się zespoły muzyki chrześcijańskiej. Jest to kontynuacja najstarszego spotkania dla muzyków chrześcijan w Polsce. W roku 2016 została wydana płyta ze spotkania oraz swoją działalność rozpoczęło internetowe radio. Podczas ŚDM odbył się w Krakowie koncert inspirowany spotkaniem „Strefa Chwały Polska 1050”.

 

 

Michał Guzek

 

Zmieniaj z nami muzykę chrześcijańską w Polsce!!! Twórz Koncert Debiuty i Festiwal Chrześcijańskie Granie.

Nr konta: 46 1050 1012 1000 0090 3065 9909 (tytułem: darowizna na cele statutowe)

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *