10 czerwca (niedziela), godz. 19:00
Świątynia Opatrzności Bożej, ul. Ks. Prymasa Augusta Hlonda 1
Chór i Orkiestra Polskiej Opery Królewskiej
Anna Boberska – sopran, Aneta Łukaszewicz – mezzosopran
Leszek Świdziński – tenor, Andrzej Klimczak – bas
Dawid Runtz – dyrygent
Program:
Wolfgang Amadeus Mozart – Msza Koronacyjna C-dur,
Te Deum.
WSTĘP WOLNY
Polska Opera Królewska powołana została w odniesieniu do historycznych korzeni opery w Polsce, sięgających czasów dynastii Wazów. Z inicjatywy wielkiego miłośnika i mecenasa tej sztuki – króla Władysława IV – w 1637 roku na Zamku Królewskim w Warszawie powstała pierwsza stała scena operowa w Europie. Złoty czas opery polskiej to także lata panowania Stanisława Augusta Poniatowskiego. Jego wyśmienitemu gustowi zawdzięczamy budowę Teatru Królewskiego w Letniej Rezydencji Łazienki Królewskie – szczęśliwie zachowanej od zniszczeń perły wśród nielicznych już oryginalnych XVIII-wiecznych teatrów dworskich tego okresu, który stanie się ważnym miejscem działalności Polskiej Opery Królewskiej.
Polska Opera Królewska podejmuje tę tradycję w nowej rzeczywistości, rzeczywistości Wspólnoty Europejskiej i Rzeczypospolitej Polskiej, a swą powinność i tożsamość buduje wokół kardynalnych i fundamentalnych wartości kultury Europy, którymi stale i niezmiennie są Prawda, Dobro, Piękno.
Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej w Warszawie, zaliczany dziś do najpoważniejszych warszawskich festiwali i najpoważniejszych imprez tego typu w świecie, powstał w 1991r. z inicjatywy polskiego organisty Przemysława Kapituły dla uczczenia IV pielgrzymki Jana Pawła II do ojczyzny. Festiwal wypełnił lukę jaka powstała w polskim życiu muzycznym w okresie powojennym, kiedy utwory muzyki sakralnej wykonywano częściej w salach koncertowych niż w świątyniach, z myślą o których były tworzone.
Więcej informacji o festiwalu można znaleźć na www.kapitula.org
POLSKA OPERA KRÓLEWSKA – YOUTUBE
Za: Kapitula.org/ Polska Orkiestra Kameralna