Już 13 października do kin wejdzie najnowszy film Michała Kondrata DWIE KORONY. Po „Jak pokonać szatana”, „Matteo”, czekaliśmy trzy lata na nową produkcję młodego reżysera. Warto było. Nie tylko, żeby zobaczyć znakomitą obsadę, ale przede wszystkim dowiedzieć się o wielu nieznanych faktach z życia św. Maksymiliana Kolbe. Ta postać czekała na ponowne przypomnienie i odkrycie. Kondrata poprzez znakomitą rolę Adama Woronowicza pokazał jedną z najciekawszych postaci Kościoła. Dużym atutem filmu jest muzyka skomponowana przez Roberta Jansona.
Film trudno jest porównać do obrazu „Życie za życie” Krzysztofa Zanussiego, który ukazuje męczeńską śmierć św. Maksymiliana. Przede wszystkim różni się formą. Michał Kondrat wybrał dokument fabularyzowany, który z pewnością można zrealizować za mniejszy budżet. Obydwie produkcje poza osobą bohatera łączy jedynie kreacja aktorska Artura Barcisia. W filmie Kondrata poza wspomnianymi: Woronowiczem i Barcisiem zobaczymy m.in. Cezarego Pazurę, Artura Janiczka, Pawła Deląga, Marcina Kwaśnego, Antoniego Pawlickiego, Macieja Musiała, Ksawerego Szlenkiera czy dziennikarza Grzegorza Miśtala. Z pewnością obsada przyciągnie setki tysięcy widzów, chociaż są to często epizodyczne, zabawne role.
Dla mnie najciekawszymi jest jednak pokazanie historii i geniuszu o. Kolbe. Brakowało takiego filmu. Gdyby dzisiaj żył św. Maksymilian, to z pewnością nominowany byłby albo otrzymałby nagrodę nobla. Już od najmłodszych lat, dzięki wyobraźni widział to czym dzisiaj posługuje się świat. Radio, gazeta o nakładzie ponad 1 mln. egzemplarzy czy projekt rakiety kosmicznej to kilka tylko przykładów pokazujących wybitną postać świętego. Zachwyca jego otwarcie na świat, na Boga i człowieka. Poprzez niego zakon przybliża się do młodego człowieka. Poprzez twardą twardą regułę zakłada Niepokalanów, w którym w szczycie działalności przebywa ponad 750 zakonników. „Miłość, która jest twórcza” sięga nie tylko sięga granic Polski, ale także do Japonii, gdzie zakłada kolejny klasztor. Film Michała Kondrata pokazuje poprzez archiwalne filmy i zdjęcia działalność charyzmatycznego zakonnika. Zachwyca historia założenia japońskiego Niepokalanowa. Bez języka i pieniędzy zakonnik zdobywa serca Japończyków. Poznajemy zaskakującą losy założonego klasztoru i widzimy owoce pracy o. Kolbego w Nagasaki.
W filmie znajdziemy odpowiedź na świętość, która przyciągała młodych ludzi. Źródła kryją się w jego spotkaniu z Maryją, która ofiarowuje dwie korony. Kolbe od dzieciństwa jest świadomy, że jego życie będzie poświęcone Bogu. Ceną będzie męczeńska śmierć. Oddanie Maryi swojego prowadzi do prostego obliczenia. Małe „w” równa się wielkiemu „W”. Wola człowieka poprzez Maryję równa się woli Boga. Na życie Maksymiliana duży wpływ miało wstąpienie rodziców do zakonu. Podobnie stało się z jego braćmi. O tych faktach często się nie mówi.
Na świętość Kolbego nie tylko składało się nieustanne oddanie Maryi, ale także jego cierpliwość w realizowania wytyczonych celów i odważne głoszenie nadziei. Widzimy to w świadectwie więźnia, który miał spotkać się z o. Kolbem. Ta nadzieja zwyciężyła śmierć i przemoc. W filmie dowiadujemy się, że po śmierci zakonnika już nikt nie został wysłany do bunkra głodowego.
„Dwie Korony” nie tylko rzetelnie przedstawiają życie jednego z największych „Rycerzy dobra”, ale spełniają się słowa świętego. Dzisiaj dzięki takim filmom, kino może się nawrócić, a świat zostać oddany pod panowanie Maryi.
DWIE KORONY 2017 – PREMIERA 13 PAŹDZIERNIKA
6,5/10
JUŻ 26 LISTOPADA W ARENA URSYNÓW ODBĘDZIE SIĘ 7.EDYCJA FESTIWALU CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE.
FESTIWAL CHRZEŚCIJAŃSKIE GRANIE 2017 – PROGRAM:
*EUCHARYSTIA
*DEBIUTY – MŁODE ZESPOŁY OSTATNICH LAT – MUODE KOTY, PLAY&PRAY, TOMASZ JASIŃSKI MUSIC.
*KONKURS PREMIERY – ARKADIO, STRONAB I BEU. PUBLICZNOŚĆ POPRZEZ GŁOSOWANIE SMS WYBIERZE PREMIERĘ ROKU 2017
*UWIELBIENIE Z GOSPEL RAIN
*STREFA DZIECKA, POWOŁANIOWA I DLA SINGLI
WIĘCEJ: HTTPS://WWW.FACEBOOK.COM/
INFORMACJE O BILETACH I WYDARZENIU: HTTP://