Radio Maryja świętuje dziś XXV rocznicę powstania. Uroczystości odbędą się w hali sportowej przy ulicy Bema w Toruniu.
O 12.30 rozpocznie się modlitwa różańcowa. Centralny punkt uroczystości to Eucharystia, która rozpocznie się o 15.30, będzie jej przewodniczył ks. abp. Marek Jędraszewski, metropolita łódzki, wiceprzewodniczący KEP.
W obchodach udział wezmą księża biskupi, przedstawiciele najwyższych władz państwowych, parlamentarzyści oraz samorządowcy. Do Torunia przybędą także liczni słuchacze z Polski i z zagranicy.
Marzena Nykiel, redaktor naczelna portalu wPolityce.pl wskazała, że Radio Maryja i dzieła przy nim powstałe są ważną ostoją wolności.
– Przecież przez wiele lat – niby w wolnej Polsce – jednak pamiętajmy ta prawda była dosyć mocno reglamentowana. Dostęp do informacji, który mieliśmy w Polsce, on też był w sposób przemyślany dystrybułowany. Określone media miały szansę na rozwój, inne nie. Tej niezależności na tak szeroko zakrojonym obszarze, jeśli chodzi o dostęp do odbiorców, tej prawdy było niewiele. Właśnie Radio Maryja było takim nośnikiem tej prawdy – akcentuje redaktor naczelna portalu wPolityce.pl.
Zofia Ptasznik, słuchaczka radia Maryja z Bełżyc nieopodal Lublina mówi, że Radio Maryja wychowuje człowieka.
– Po pierwsze jest to wychowanie w sensie duchowym, rozwijanie duchowości ale też wychowanie patriotyczne. Wychowanie ku budowaniu tożsamości. To są takie aspekty, które owocują także w naszej społeczności lokalnej (nie tylko w naszej zresztą) gdzie ludzie się organizują. Myślę że odzwierciedleniem tego jest też to że licznie (jako słuchacze radia – przyp. red) uczestniczymy w różnych uroczystościach patriotycznych czy kościelnych – podkreśla słuchaczka Radia Maryja z Bełżyc.
Radio Maryja rozpoczęło nadawanie programu 8 grudnia 1991 r. w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.
Przez 25 lat istnienia rozgłośni wyrosły przy niej takie dzieła jak: Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej, Nasz Dziennik, TV Trwam oraz niedawno powstałe sanktuarium pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II
W tym roku odbyła się również konsekracja świątyni pw. Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, będąca wotum wdzięczności za dar osoby i pontyfikat Papieża Polaka. Dzięki staraniom redemptorystów powstaje także toruńska geotermia.
Uroczystości 25-lecia powstania Radia Maryja odbędą się także 8 grudnia – w Bydgoszczy. Msza św. w bazylice św. Wincentego a Paulo rozpocznie się o godz. 18.00.
Obchody rocznicowe powstania rozgłośni będzie transmitować Radio Maryja i Telewizja Trwam.
Obecnie fale Radia Maryja – kierowanego od początku przez o. Tadeusza Rydzyka – przekraczają granice oceanu, co ma ogromne znaczenie dla Polonii. Przez Internet i nadawanie satelitarne radio słyszalne jest praktycznie na całym świecie.