Triduum Paschalne i Wielkanoc 2015 w TVP1

TVP1_logo

 

W Wielkanoc i Triduum Paschalne, Jedynka zaprasza widzów na liczne transmisje uroczystości kościelnych (m.in. Urbi et Orbi, Drogę Krzyżową z Rzymu), filmy dokumentalne i fabularne, m.in.: „Życie po cudzie” (reż. Krzysztof Tadej), „Święta z sąsiedztwa. Joanna Beretta Molla” (reż. Mirosław Krzyszkowski), „Zabić Jezusa” (reż. Christopher Menaul.).

 

WIELKI PIĄTEK (3 kwietnia)

KUCHNIA PAPIESKA
godz. 8:45

W programie opowieść o rodzinie, jedzeniu, a także spojrzenie na rodzinę Wojtyłów. Autorzy przedstawią symbolikę stołu: jako miejsce spotkań Polaków, całej rodziny. Stół powinien wiązać Polaków, którym coraz trudniej się rozmawia. Dlaczego warto tworzyć taki stół? Dlaczego powinniśmy rozmawiać przy stole? Poprzez wspólne zasiadanie do stołu nawiązuje się bliższe relacje z dziećmi. Kuchnia to miejsce najczęstszych rozmów Polaków, a także miejsce chętnie wybierane przez gości. Spotkanie w Wadowicach, w kuchni domu Ojca Świętego, gdzie były przygotowywane posiłki rodziny Wojtyłów.
Reż. Marek Gnilański

 

ŻYCIE PO CUDZIE premiera
godz. 20:20

Film dokumentalny o wyjątkowych losach kilku osób, które doświadczyły cudownych zdarzeń lub były świadkami cudów. To osoby nagle i trwale uzdrowione; według lekarzy nie powinny żyć. To również opowieść jednego z najbardziej znanych polskich kardiochirurgów, który był świadkiem zdarzeń niewytłumaczalnych z naukowego punktu widzenia. Dalmara Kozioł po wypadku samochodowym, w którym straciła męża i syna, była w stanie agonalnym (cud został zbadany przez lekarzy z Watykanu i uznany w procesie beatyfikacyjnym ks. abp. Szczęsnego Felińskiego). Prof. Bogumiła Jędrzejewska, biolog z Białowieży, była w zaawansowanej ciąży, kiedy dowiedziała się, że jej dziecko nie przeżyje porodu, a ona sama znalazła się na skraju życia i śmierci. Po modlitwach za wstawiennictwem s. Urszuli Ledóchowskiej została uzdrowiona, a dziecko urodziło się zdrowe. Ks. Feliks Folejewski, duszpasterz Rodziny Rodzin, przeżył trzy zawały serca i ciężką operację na sercu. Podkreśla, że swoje życie zawdzięcza wstawiennictwu s. Faustyny Kowalskiej i Bożemu Miłosierdziu; Gabriel Czaja, student Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, w dzieciństwie cudownie uzdrowiony za wstawiennictwem matki Zofii Czeskiej. Prof. Kazimierz Suwalski, kardiochirurg, jest lekarzem od 46 lat, przeprowadził wiele operacji na otwartym sercu, opowiada o niewytłumaczalnych z naukowego punktu widzenia zdarzeniach w czasie operacji.
Reżyseria: Krzysztof Tadej (Polska 2014)

 

DROGA KRZYŻOWA – TRANSMISJA Z WATYKANU
godz. 21:00
Nabożeństwo tradycyjnie odbędzie się w ruinach rzymskiego Koloseum niedaleko Watykanu. Będzie to trzecia Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża Franciszka. Wielkopiątkowa Droga Krzyżowa pod przewodnictwem papieża jest odprawiana w Koloseum. W czasie nabożeństwa papież niesie ze sobą drewniany krzyż upamiętniający mękę Chrystusa. Uczestnicy Drogi Krzyżowej zatrzymują się przy 14 stacjach.

 

WIELKA SOBOTA (4 kwietnia)

 

ŚWIĘTA Z SĄSIEDZTWA. JOANNA BERETTA MOLLA premiera
godz. 10:25
To pierwszy polski dokument z niezwykłymi zdjęciami dokumentalnymi i fabularyzowanymi scenami z życia świętej, której historia zmieniła spojrzenie na miłość między dwojgiem ludzi, macierzyństwo oraz istotę świętej codzienności dostępnej każdemu z nas. O swojej kanonizowanej mamie opowiadają jej żyjące wciąż dzieci, znajomi oraz grono osób różnych zawodów i w różnym wieku (z Włoch i Polski), które zafascynowała swoim urokiem świętej z sąsiedztwa. Św. Joanna Beretta Molla jest postacią niezwykłą dla współczesnego świata. Matka, zakochana żona, wielbicielka muzyki, górskich wycieczek, rodzinnego życia, lekarka, przyjaciel, człowiek, który wobec wyborów ostatecznych stanął po stronie życia, poświęcając swoje. Także historia jej kanonizacji i towarzyszącemu temu wydarzeniu fakty tworzą interesującą opowieść o ludziach, których wiara i cud na miarę XX w. zmienił ich życie. Kanonizowana w obecności męża oraz swoich dzieci szybko zdobywa serca ludzi na całym świecie. Polska stała się jednym z krajów, gdzie działanie jej świadectwa zbiera wielkie owoce. Można powiedzieć, że Polacy w szczególny sposób pokochali świętą Joannę, która mogłaby być po prostu znajomą panią doktor z sąsiedztwa. Ta tak zwyczajna kobieta potrafi jednak wiele. Teraz jako święta kościoła katolickiego zmienia życie tych, do których jest tak podobna. Film wzbogacają bogate archiwalia (w tym filmy 8 mm) z archiwum rodziny Molla oraz filmowa relacja z kanonizacji dokonanej przez Jana Pawła II, podczas której papież Polak spotkał się z mężem świętej i jej dziećmi. Była to ostatnia święta, którą wyniósł na ołtarze Jan Paweł II.
Reżyseria: Mirosław Krzyszkowski (Polska 2012)

 

ZABIĆ JEZUSA premiera
godz. 20:35
Film powstał na podstawie bestsellerowej książki pod tym samym tytułem. Zrealizowano go z pieczołowitością i dbałością o realia (zdjęcia kręcono w Maroku), w międzynarodowej obsadzie. Film przedstawia życie Jezusa Chrystusa od urodzenia do śmierci ze szczególnym naciskiem na tło historyczne i społeczne wydarzeń, na knowania i spiski w trójkącie: namiestnik rzymski Poncjusz Piłat tetrarcha Galilei i Perei, Herod Antypas z ambitną żoną Herodiadą, świątynni kapłani na czele z Kajfaszem. Ich działania doprowadziły do uwięzienia, osądzenia, skazania i zabicia niewygodnego dla wszystkich stron Jezusa z Nazaretu.
Reżyseria: Christopher Menaul (UAS 2015)
Występują: Emmanuelle Chriqui, Tamsin Egerton, Rufus Sewell, John Rhys-Davies, Eoin Macken, Haaz Sleiman

 

ROZMOWA Z KSIĘDZEM KARDYNAŁEM KAZIMIERZEM NYCZEM
godz. 20:20
Tradycją wielu lat na zakończenie Wielkiego Postu w Wielką Sobotę przedstawiciele kościoła katolickiego wygłaszają orędzie wielkanocne. W tym roku będzie ono miało charakter szczególnej rozmowy. Z Jego Eminencją kard. Kazimierzem Nyczem rozmawiać będzie Krzysztof Ziemiec. Rozmowa odbędzie się w szczególnym miejscu – Międzynarodowym Seminarium Duchownym Redemptoris Misso w Warszawie. Tematem rozmowy będzie wyjątkowość świąt wielkanocnych w tradycji polskiej.

 

WIELKANOC (5 kwietnia)

TRANSMISJA Z WATYKANU MSZY ŚWIĘTEJ ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO ORAZ BŁOGOSŁAWIEŃSTWO URBI ET ORBI
godz. 10:00
Transmisja mszy św. Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną oraz uroczyste błogosławieństwo Urbi et Orbi – Miastu i Światu – wygłaszane przez papieża Franciszka.

 

SANTO SUBITO – NASZ ŚWIĘTY
godz. 12:10
Postulator ks. Stanisław Oder tłumaczy przebieg procesu kanonizacyjnego Jana Pawła II. O życiu i śmierci papieża opowiadają jego przyjaciele i współpracownicy: Stanisław Dziwisz, Mieczysław Mokrzycki, Emery Kabongo (sekretarze), Rene Samuel Sirat (dawny naczelny rabin Francji, który brał udział w ekumenicznych spotkaniach w Asyżu i był obecny podczas wizyty Ojca Świętego przy ścianie płaczu w Jerozolimie), Birthe Lejeune (żona profesora, specjalnego wysłannika papieża do Breżniewa), Henryk Woźniakowski (wydawca osobistych notatek Jana Pawła II) oraz Marie-Germaine (mała siostra Jezusa, która mieszkała w Krakowie na przełomie lat 50. i 60. i dla której ks. Karol Wojtyła był spowiednikiem i ojcem duchowym). Ilustracją do ich wspomnień są materiały archiwalne, przeplatane sekwencjami współczesnymi, zrealizowanymi w przededniu i podczas kanonizacji.
Produkcja: Polska, 2014
PONIEDZIAŁEK WIELKANOCNY (6 kwietnia)

REGINA COELI
godz. 12:00
Transmisja uroczystej modlitwy Regina Coeli papieża Franciszka z wiernymi w Watykanie.

 

Za: Centrum Informacji TVP

Add a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *