www.kmdm.pl/art.php?id=20140201120154d54a126a783bc9

Wiadomości KMDM
Główne tematy
Wywiady
Felietony
Archiwum wiadomości
Dezinformacje

Stream
TV i radio na żywo

Informacje
Media w internecie
Media z satelity - NOWE!
Przegląd prasy
Kanały FTA
Kanały DVB-T

Podyskutujmy
Czat
Forum - WARTO ROZMAWIAĆ!

O nas
Informacje dla prasy
Historia KMDM
Redakcja
Kontakt

Inne
Księga gości
KMDM na Twojej stronie
Archiwalne ankiety
Nieistniejące media
Zaps - archiwum
Linki i banery


Kanał informacyjny

Tan Radio

Kanały stream stacji: kanał główny nastrojowo uwielbienie

Radio Oaza

Kanały stream stacji:

Radio OPOKA.fm

Kanały stream stacji:

Radio Orthodoxia

Kanały stream stacji:

Radio Watykańskie

Kanały stream stacji:

Więcej stacji nadających w internecie

Krzyż niesiony razem z Jezusem staje się lżejszy

Bp Pindel: nie można rozdzielić Jezusa od krzyża

Bp Długosz: krzyż jest znakiem miłości i katechezą

Abp Jędraszewski: krzyż nie jest narzędziem hańby lecz tronem chwały

Bp Gębicki: w duchu Jana Pawła II przyjmijmy krzyż Światowych Dni Młodzieży


Trwa budowa Centrum ''Polonia in Tertio Millennio''
- pierwszy akademik


Wysłane przez Marcin21, dnia 2004-12-11 o godz. 20:09

Na początku było wielkie marzenie i odważna idea. Potem zaczynała nabierać kształtów przenoszonych na papier rękoma architektów. Po okresie ogromnych przeszkód administracyjnych i propagandowych przeszła w fazę realizacji - w Toruniu powstaje Centrum "Polonia in Tertio Millennio". Pierwszy z powstających budynków to akademik Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Zobaczcie także aktualne zdjęcia z budowy i zapoznajcie się z całą koncepcją projektu.

Idea budowy w Toruniu Centrum "Polonia in Tertio Millennio" narodziła się kilka lat temu. Zaistniała najpierw w sercu założyciela Radia Maryja Ojca Dyrektora Tadeusza Rydzyka który - jak wyznaje - od wielu lat marzył o centrum ewangelizacji. W kontekście powstania Radia Maryja "Naszego Dziennika" Fundacji "Nasza Przyszłość" Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej i telewizji TRWAM Centrum "Polonia in Tertio Millennio" stanowi element komplementarny. Będzie ono bowiem stanowić zaplecze dla tych dzieł i pozwoli na zrealizowanie wielu wspólnych przedsięwzięć.Pierwotny zamysł który pozostawał z początku tylko w sferze marzeń przechodził kolejne etapy. Trzeba było najpierw pozyskać dla tej idei sprzymierzeńców. Gdy zaczęto głośno mówić o tym zamierzeniu okazało się że znajduje ono zrozumienie u wielu ludzi światłych w kraju i za granicą w tym profesorów wielu uczelni którzy tę ideę poparli i deklarowali pomoc w jej realizacji. Powołano do życia Komitet Honorowy Budowy Centrum "Polonia in Tertio Millennio".

Piwiększ
Na spełnienie marzeń trzeba było jednak jeszcze poczekać.Kolejnym etapem realizacji zamierzenia były starania o pozyskanie dogodnych terenów. Ówczesne władze miejskie Torunia zaproponowały lokalizację na terenach byłej Jednostki Armii Radzieckiej (JAR) przy ul. Polnej. Zgodnie z tym wskazaniem przystąpiono do opracowywania planu koncepcyjnego który miał być przedstawiony na posiedzeniu Rady Miejskiej w Toruniu ona bowiem była władna dokonać zmian w planie zagospodarowania przestrzennego tego terenu i zdecydować o przekazaniu wskazanego gruntu Fundacji "Nasza Przyszłość" występującej jako inwestor. Przygotowania projektu podjął się architekt pan Andrzej Ryczek. W tym okresie rozpoczął się niesłychany atak ze strony przeciwników przedsięwzięcia którzy wysuwali absurdalne zarzuty kwestionujące sensowność założenia jego podstawy prawne finansowe koncepcyjne. Przeciwnicy zwłaszcza ze środowisk lewicowych i liberalnych szafowali nieprawdziwym argumentem oskarżając o chęć nieodpłatnego przekazania terenów przez Radę Miasta o czym nigdy nie było mowy. W nagonkę medialną włączyli się wówczas także lewicowi posłowie z Torunia. Ataki i niewybredne oskarżenia padały nawet z trybuny sejmowej gdzie powielano kłamliwą informację o rzekomej chęci uzyskania za darmo terenów wartych 15 mln dolarów.

Piwiększ
Koncepcję budowy Centrum postanowiono przedstawić na otwartym posiedzeniu Komisji Gospodarki Przestrzennej Rady Miasta Torunia 15 marca 2001. Przeciwnicy idei powstania Centrum zmobilizowali wówczas nawet pewne grupy anarchistyczne które na posiedzenie przybyły ze swoimi transparentami. Efektem tej kampanii było głosowanie rady miejskiej która odmówiła przekazania wspomnianych terenów pod budowę Centrum. Zaważyły demagogiczne argumenty nieznajdujące pokrycia w rzeczywistości demaskujące wyraźną niechęć do tego co katolickie i polskie. Trzeba tu jeszcze dodać że do dziś tereny przy ul. Polnej pozostają niezagospodarowane i nic nie wskazuje na to by ta sytuacja miała się zmienić.Wobec silnego sprzeciwu określonych środowisk trzeba było podjąć starania o uzyskanie innej lokalizacji odpowiedniej dla realizacji dzieła. Jakiś czas później Warszawskiej Prowincji Redemptorystów udało się pozyskać grunty zlokalizowane na obrzeżach Torunia przy ul. Starotoruńskiej w okolicy tzw. Portu Drzewnego. Jest to miejsce bardzo charakterystyczne: położone tylko kilkadziesiąt metrów od męczeńskiej drogi sługi Bożego Księdza Jerzego Popiełuszki. Tutaj idea budowy Centrum znajdzie swoje wypełnienie.Jeśli jeszcze kilka lat temu ktoś mógł sądzić że jest to idea nierealna i niemożliwa do spełnienia dzisiaj musiałby zmienić zdanie gdyż faktycznie Centrum "Polonia in Tertio Millennio" wchodzi w fazę realizacji.

Piwiększ
Pierwszym etapem powstawania Centrum jest budowa domów akademickich dla Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej. Prace budowlane posuwają się bardzo szybko do przodu i już jesienią przyszłego roku powinny zostać zakończone. W powstającym domu akademickim przewidziano miejsca zamieszkania dla kilkuset studentów zaplecze dydaktyczne bibliotekę stołówkę oraz pomieszczenia socjalne i rekreacyjne.

Piwiększ
18 listopada br. na miejscu budowy akademika odbyła się uroczystość podpisania i wmurowania aktu erekcyjnego w ścianę głównego budynku. Widać było radość na twarzach uczestników tego spotkania mających świadomość ile przeciwności trzeba było pokonać by móc dziś cieszyć się rosnącymi murami tak oczekiwanego Centrum.Dom studencki - jak podkreśla Ojciec Dyrektor - jest pierwszym etapem budowy Centrum "Polonia in Tertio Millennio". Następny etap to Centrum "Evangelium Vitae" - obiekty planowane z myślą o ludziach starszych chorych zwłaszcza przewlekle i nieuleczalnie. Trzecią część - "Semper Fidelis" - będzie tworzyć Żywe Muzeum Historii i Tradycji Narodu Polskiego bo nie ma przyszłości bez zakorzeniania się w przeszłość. Czwarta część będzie sportowa kulturalna i rekreacyjna a piąta to kaplica z wystawionym dzień i noc Najświętszym Sakramentem.

Takie są plany. Czy i kiedy zostaną zrealizowane zależy od tego czy znajdą się środki niezbędne do ich sfinansowania oraz od tego czy zostaną udzielone odpowiednie pozwolenia ze strony władz państwowych i lokalnych. W związku z projektem instalacji cieplnej opartej na wykorzystaniu źródeł geotermalnych oczekiwanym obecnie zezwoleniem jest koncesja na odwierty geotermalne które traktowane są w Polsce podobnie jak odwierty złóż roponośnych lub gazu. Trzeba posiadać koncesję na ich eksploatację. Odpowiednie dokumenty złożone są w ministerstwie. - Wierzę że pomimo trudności decyzja będzie pozytywna - mówi Ojciec Dyrektor Tadeusz Rydzyk. Tym bardziej że projektu tej instalacji podjęli się najznakomitsi specjaliści profesorowie krakowskich uczelni od lat zajmujący się tą dziedziną: prof. dr hab. inż. Jacek Zimny z AGH i prof. dr hab. inż. Ryszard Kozłowski z Politechniki Krakowskiej pod kierunkiem nieodżałowanego zmarłego niedawno prof. dr. hab. inż. Juliana Sokołowskiego.Realizacja całego przedsięwzięcia będzie z pewnością kosztowna. Niewłaściwe jest jednak pytanie "za ile?". Należałoby raczej zapytać "czy potrzeba?". Doświadczenie powstawania Radia Maryja a potem następnych dzieł potwierdza że taka logika jest uprawniona. Jeśli jest taka potrzeba (czytaj - wola Boża) to środki się znajdą. Dla jednego człowieka jest to suma ogromna dla kilku - również ale dla milionów Polaków w kraju i na emigracji jest to idea możliwa do zrealizowania. - Czy Polacy zrozumieją? - pyta Ojciec Dyrektor. - Mam nadzieję że pomoże Polonia i Polska.

/za Nasz Dziennik /

REKLAMA

Komentarze (3)| Dodaj komentarz

drukuj


Komentarze do artykułu:

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. kmdm.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Zastrzegamy sobie prawo kasowania komentarzy naruszających regulamin.

Autor: Zirhan, dnia 2009-08-07 09:04


Pana OjDyrowy kompleks się wznosi ku chwale mamony.
Co chwilę jakiś nowy szalony pomysł uderza do głowy.
o.Rydzyk powoli zamienia się w Boga dla swych Moherowych Beretów. Już się wiesza jego portrety tworząc mini ołtarzyki i urządza się modły do niego.
Bądź pochwalony o.Dyrektorze!

Autor: ASM, dnia 2010-08-13 09:02


ludzi zzera zazdrosc. Stad te ataki. Jesli ktos tworzy cos polskiego i dla Polakow godny uwagi i szacunku jest. Dlatego zamilknijcie przeciwnicy i zajmijcie sie wlasna obluda i wlasnym zyciem poganskim i bezboznym.

Autor: gfghgf, dnia 2010-08-13 17:04


Gdzie to hospicjum, gdzie to muzeum? Chyba kasy zabrakło.

Napisane przez Marcin21

Więcej w dziale Serwis

Stolica Apostolska uruchomiła stronę internetową po łacinie
O telewizji Emaus dziś w Pulsie Biznesu
Gwarancje Kultury 2011 rozdane
Radio KRC liderem
Ojciec Tadeusz Rydzyk ukarany
„Gorące źródła” – wakacyjny cykl „Gościa Niedzielnego”
Błogosław te wszystkie dni przed nami
Wymiana Banerów Stron Chrześcijańskich
Serwis nie ponosi odpowiedzialności za treść reklam!
© Wszelkie prawa zastrzeżone. Kopiowanie bez podania źródła ZABRONIONE.

Hosting dla kmdm zapewnia Kdm.pl. Nasze domeny utrzymuje Forpsi.pl. Statystyki odnotowywuje Google Analytics.